Musk’tan yeni açıklamalar: Ben DOGE’un patronu değilim

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın büyük desteği ile 2021’in en popüler kripto para birimlerinden biri olan Dogecoin (DOGE), yatırımcılarına çok ciddi kazançlar sağladı. Elon Musk’ın gösterdiği açık destek, onun DOGE projesinde bir yetkisi olduğu iddialarını gündeme getirdi. Elon Musk, yaptığı açıklamada DOGE üzerinde herhangi bir resmi yetkisinin olmadığını söyledi.

  Dogecoin (DOGE) Ocak sonları ve Şubat başlarında Reddit platformunda bir araya gelen WallStreetBets topluluk oluşumunun büyük desteği ile o dönemde 1 günde %1.000 oranında değerlenerek dikkatleri çekmişti. Ardından kademeli olarak yükselişlerine devam eden DOGE’un bu denli büyümesinde, herkesin bildiği gibi Elon Musk’ın verdiği açık destekler etkili olmuştu. Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla şirketi her ne kadar 1,5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) satın almış olsa da Musk’ın favori kripto parasının Dogecoin olduğu biliniyor.

  Musk, Dogecoin’in şaka amacıyla piyasaya sürülmüş olmasının ve ironik şekilde çok ciddi değerlenmesinin ilgi çekici olduğunu dile getirmişti. Ancak Musk’ın, DOGE’a gösterdiği açık desteği ile DOGE sahibi olduğuna ya da DOGE projesinde yetkili olduğuna ilişkin iddialar ortaya atılmaya başlandı. Gündeme gelen iddiaların ardından Elon Musk 25 Mayıs Salı günü Twitter üzerinden bir paylaşımda bulundu. Musk, DOGE projesinde herhangi resmi bir yetkisinin olmadığını vurguladı.

  Dogecoin’in “Fiili CEO’su” Olduğu İddia Edildi

  Twitter üzerinde profil fotoğrafında Dogecoin simgesi olan “itsALLrisky” isimli bir hesap, Elon Musk’a yönelik iddialarda bulundu. Hesaptan yapılan paylaşımda, Musk’ın Dogecoin’i şirketlerinden biri gibi yönettiği ve bu sebeple fiili CEO’su olduğu iddia edildi. Elon Musk da söz konusu açıklamasına bu paylaşıma yanıt olarak yaptı. Elon Musk daha önce kendisini “Dogefather” olarak tanımlamıştı. İngilizce “Godfather” kelimesi ile bir kelime oyunu içeren bu ifade, “Dogecoin’in babası” anlamına geliyor. Godfather ifadesi genellikle mafya babaları için kullanılıyor.

  Kimsenin Kendisine Hesap Vermediğini Açıkladı

  Twitter kullanıcısının iddiaları Elon Musk için aslında olumlu anlamda ele alındı. Ancak Musk verdiği cevapta, projenin patronu olmadığını ve kimsenin kendisine hesap vermediğini söyledi. Musk konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Lütfen Dogecoin’in hiçbir resmi kuruluşu olmadığını ve kimsenin bana hesap vermediğini unutmayın, yani benim eyleme geçme kabiliyetim sınırlı.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle