Kripto Para

Binali Yıldırım’dan dikkat çeken Metaverse açıklaması

  Sosyal medya devi Facebook’un ismini “Meta” olarak değiştirmesinden sonra oldukça popüler bir hal alan Metaverse, Türkiye’de de yoğun bir ilgiyle karşılaştı. Türkiye’de büyüyen Metaverse ilgisine siyasi isimler ve oluşumlar da dahil olmaya devam ederken, Metaverse ile ilgili bir açıklama bu kez de AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’dan geldi.

  Geleceğin sınırsız dijital evreni Metaverse, dünya genelinde insanları heyecanlandırmaya devam ediyor. Gerçeğin ve sanalın aynı anda gerçekçi bir şekilde deneyimlenebileceği bir evren olma yolunda ilerleyen Metaverse, Facebook’un ismini “Meta” olarak değiştirmesi ile çok popüler hale gelmeye başladı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de büyük bir ilgi ile karşılaşan Metaverse’e yönelik, siyasi isimlerden de adımlar gelmeye devam ediyor. Bu kez bu alanda açıklamalarda bulunan isim AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım oldu.

  AK Parti Genel Başkanvekili’nden Metaverse Tavsiyeleri

  Türkiye’de siyasi isimler ve siyasi oluşumlar peş peşe Metaverse ile ilgili açıklamalarda bulunup, bu alana adımlar atmaya devam ederken, bir açıklama da Binali Yıldırım’dan geldi. 13 Şubat Pazar günü Bağcılar AK Parti İlçe Gençlik Kolları’nın düzenlediği sıra gecesine katılan Yıldırım, burada Metaverse ile ilgili açıklamalarda bulundu. 2016-2018 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık görevini de yürütmüş olan Binali Yıldırım’ın Metaverse ile ilgili tavsiyelerde bulunması da dikkatleri çekti.

  Binali Yıldırım’dan Metaverse Tanımlaması

  Binali Yıldırım, Metaverse ile ilgili açıklamalarında, ilerleyen yıllarda çok büyük değişiklikler yaşanacağını ve ortaya yepyeni iş kollarının çıkacağını dile getirdi. Yıldırım konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

  “Gençler, şimdi Metaverse diye bir tabir ortaya çıktı. Sanıyorum hepiniz biliyorsunuz. Metaverse yani kainat ötesi olarak çevrilen bu kavramla neyi kastediyoruz? Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik ile kurulan 3 boyutlu, 5 boyutlu, 8 boyutlu, 10 boyutlu yeni bir dünya, yeni bir kainattan bahsediyoruz.”

  Yıldırım, Metaverse ile Ortaya Çıkacak Meslek Kollarına Değindi

  Metaverse tanımını yapan Binali Yıldırım, konuya ilişkin olarak bir de ortaya çıkacak olan yeni iş kollarından söz etti. Binali Yıldırım, ortaya çıkacak olan yeni meslek türlerinin gençlere yönelik olacağını dile getirdi ve “Benim siber güvenlik uzmanı veya Blockchain mühendislik yazılımcısı olacak halim yok bu saatten sonra, bunu sizler yapacaksınız” dedi. Yıldırım açıklamalarının devamında ise şu sözlere yer verdi:

  “İnceleyecek olursak insanların, mahallelerin, şehirlerin şekillenmesini, davranışlarını, ilgilerini tespit edersek, bu bir ticari sonuca da erişir, siyasi sonuca da erişir, bu bir ekonomik değere de erişir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle