Kripto Para

Beklenen Uniswap V3 güncellemesinde müjde!

  Önde gelen DeFi platformlarından Uniswap’in uzun süredir beklenen ikinci katman ölçeklenme çözümü güncellemesinde yeni gelişme yaşandı. Optimistic Ethereum’da üçüncü sürümün resmen başlatılmasının ardından bu güncelleme artık hayata geçirilebildi…

  Uniswap’in uzun zamandır beklenen ikinci katman ölçeklendirme çözümü güncellemesi nihayet gerçekleştirildi. Kripto para dünyasında büyük ses getiren bu güncelleme, Optimistic Ethereum’da üçüncü sürümün başlatılmasının ardından gerçekleştirildi. 

  Dünyanın en popüler merkeziyetsiz borsası, 13 Temmuz tarihinde yayınladığı gönderisinde Optimistic Ethereum mainnet’inde Uniswap v3’ün alpha sürümünü başlattı. Alpha sürüm, tam sistemin sınırlı bir versiyonu olarak dikkatleri çekti. Uniswap geliştiricileri sistemin aşama aşama kullanılmaya başlanacağını söyledi. 

  Uniswap, Aksaklıklara Karşı Uyardı

  Merkeziyetsiz borsa (DEX) olan Uniswap ekibi, yayınladıkları blog gönderisinde olası bir aksama konusunda uyarıda bulunarak şunları söyledi: “Lütfen bunu bir alpha ürünmüş gibi ele alın. Optimistic Ethereum, hala sıkı bir şekilde test edilmesi gereken, karmaşık bir Layer 2 ölçeklenme çözümüdür.”

  Borsanın geliştiricileri, birinci katmana yapılacak çekimlerin 7 gün sürebileceğini belirtti. Ekip ayrıca, ilk etapta ETH, USDT, WBTC, DAI ve SNX gibi sınırlı sayıda varlığın destekleneceğini, fakat önümüzdeki gün ve haftalarda yenilerinin ekleneceğini açıkladı.

  İşlem Hızı Yükselecek

  Uniswap V3 güncellemesinin 1. katman ile eşit şekilde kullanılabilmesi durumunda Optimistic Ethereum işlem ücretlerinin 10 kata kadar azaltılabileceği belirtiliyor. Bunun yanı sıra artan talebin de gas ücretlerini yükseltme ihtimali bulunuyor. Gelecek hafta yapılacak alt yapı testlerinin ardından optimizasyon işlemleriyle birlikte işlem hızının yükselmesi bekleniyor.

  Uniswap ekibi, ölçeklenme çözümünün Ethereum 2.0 güncellemesine tamamlayıcı olduğunu şu şekilde açıkladı: “Ethereum'un ölçeklenmesi tekrarlaya bir süreç ve ileriye doğru attığımız büyük bir adım olacak. Optimistic Rollup'lar ve ETH 2.0, tamamlayıcı ölçeklenme çözümleridir ve birlikte DeFi'nin ana akım yaygınlık kazanmasına yardımcı olacaklar.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle