Kripto Para

SEC’ten NFT alanlara uyarı: Yasadışı olabilir

  Kripto para dünyasında NFT çılgınlığı devam ederken, bu konuda yüklü miktarda alımlar yapan yatırımcılara yönelik önemli bir uyarı geldi. SEC üyesi Hester Piece, NFT’lerin kayıtsız bir menkul kıymet olabileceğini vurguladı…

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyon (SEC) üyesi Hester Peirce, son dönemde kripto para sektörünün en çok dikkat eden ürünlerinden NFT’ler hakkında konuştu. Konuk olduğu online konferansta önemli açıklamalarda bulunan Pierce, bu ürünlerin yasadışı olabileceği konusuna değindi. 

  Kripto para yatırımcıları son dönemde Non Fungible Token yani NFT ürünlerine büyük ilgi gösteriyor. Yatırımcılar, sanatçıların veya ünlü isimlerin yaptığı benzersiz NFT ürünlerini yüklü miktarda paralar ödeyerek satın almaya devam ediyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyon (SEC) üyesi Hester Peirce bu konuda yatırımcılara bazı uyarılarda bulundu.

  “NFT’ler Kayıt Dışı Menkul Kıymet Olabilir”

  NFT ürünlerini satın alan kripto para yatırımcılarına uyarıda bulunan SEC üyesi, “satın aldığınız şey kayıtsız bir menkul olabilir.” ifadelerini kullandı. Kripto para dünyasında dijital varlıklara olan ilgisi ile tanınan ve bu sebeple “kripto anne” olarak tanınan Hester Pierce’nin bu açıklamaları büyük yankı uyandırdı.

  NFT’nin yapısı gereği değiştirilebilir olmaması ve bu yüzden başka hiçbir şeye benzememesi gerektiğini söyleyen Pierce, şu açıklamayı yaptı: “NFT’lerin menkul kıymet olma ihtimalinin düşük olduğu anlamına geliyor. Ancak insanlar NFT türleri konusunda çok yaratıcılar. Bu yüzden her şeyde olduğu gibi bu yaratıcılığın kötüye kullanılma ihtimali göz önüne alınması gerekir. Bu durumda NFT’lerin kayıtsız menkul kıymet olup olamayacağı yönünde sorular sormanız gerektiğini düşünüyorum.”

  NFT Çılgınlığı Devam Ediyor

  Kripto para dünyasını yakından takip eden yatırımcı ve kullanıcıların dikkatini çeken NFT’ler, son dönemde popülerliğini sürdürüyor. Çok yüksek fiyatlara alıcı bulan bu benzersiz ürünlerin kendi içinde de bir takım yasal problemler barındırması da dikkatlerden kaçmıyor.

  Sanatsal eserlerin gerçekte ne kadar değere sahip olduğunu belirlemek zor olduğu için kripto para sektöründe de sorun yaratabiliyor. Özellikle kripto paralar sektöründeki kara para aklama organizasyonlarının NFT cephesine kaymaya başladığı düşünülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle