Algorand (ALGO) Coin Nedir? Hangi Borsalarda Var?

  Son dönemde hızlı yükseliş hareketleri ile gündeme gelen Algorand (ALGO) kripto para projesi, yerli yatırımcıların da dikkatini çekmektedir. ALGO coin yatırımı yapmak isteyenlerin internet üzerinden bu proje hakkında araştırdığı pek çok konu vardır. Bu yazımızda ALGO coin nedir, hangi borsalarda var, avantajları nelerdir gibi en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulabilir, yatırımlarınızı bu bilgileri göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz. 

  Algorand (ALGO) Coin Nedir?

  Algorand (ALGO) kripto para projesi, hem dijital bir para birimi hem de blok zinciri platformudur. Algorand platformu, Mastercard veya Visa gibi büyük bir ödeme işlemcisine benzer şekilde birçok işlemi hızlı bir şekilde işlemek için tasarlanmış bir kripto paradır. Algorand projesi kullanışlı alt yapısı sayesinde diğer kripto para birimlerine ve blok zinciri tabanlı projelere ev sahipliği yapabilmektedir. Bu özelliği sayesinde Algorand platformu, Ethereum'a doğrudan bir rakip olarak görülmektedir. Projenin yerel kripto para birimi, popüler borsalarda listelenen ALGO coindir. 

  ALGO Projesi ve Whitepaper

  2019'da resmi olarak piyasaya sürülen Algorand projesinin temel amacı, işlem hızlarını hızlandırarak ve ağında işlemlerin nihai olarak kabul edilmesi için geçen süreyi azaltarak kripto para birimine dair olası kullanım durumlarını genişletmektir. Algorand, bir dizi yeni projeden biri olarak gerçek dünya kullanım senaryolarında etkili sonuçlar sunmak için güvenli, ölçeklenebilir ve verimli çalışabilmektedir. Algorand, yeni nesil güven standardı oluşturmak için şüpheye mahal bırakmayan performans teminatlarına ihtiyaç duyan hesaplamaları destekleyecektir. Algorand projesi ve ALGO coin Whitepaper’ı hakkında detaylı bilgileri şuradaki resmi web site adresine tıklayarak inceleyebilirsiniz. 

  ALGO Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Algorand kripto para projesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bünyesinde bilgisayar bilimi profesörü olan Silvio Micali tarafından kurulmuştur. Algorand mainnet'i Haziran 2019'da kullanıma açılmış ve Aralık 2020 itibarıyla günde yaklaşık 1 milyon adet işlemi gerçekleştirebilir hale gelmiştir. Güvenli iki taraflı hesaplama, elektronik para, kripto para ve blockchain protokolleri teorisi ile aktif kullanım senaryoları sayesinde Turing Ödülü (2012 yılında) kazanmıştır. Bu başarısıyla dünyanın önde gelen kripto para geliştiricilerinden biri haline gelen ALGO coin arkasında herhangi bir ülke bulunmamaktadır. 

  Kullanım Alanları Nelerdir?

  Platformun yerel para birimi olan ALGO coin, Algorand blok zincirini güvence altına almak ve Algorand tabanlı işlemler için işlem ücretlerini ödemek için kullanılmaktadır. Algorand açık kaynaklı bir blok zinciridir, yani herkes platformun kodunu görüntüleyebilir ve katkıda bulunabilir. Algorand, tüm ALGO madeni para sahipleri havuzundan ağ operatörlerini işe alan saf hisse kanıtı (PPoS) adı verilen bir işletim protokolüne sahip olduğu için geniş kullanım alanı vardır. 

  Algorand Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Algorand kripto para projesinin ortaya çıkış amacı, Bitcoin ve diğer blockchain ağlarındaki işlemlerin yavaş gerçekleşmesi sorununa çare olmaktır. Bu yüzden hız ve verimliliği artırmak için geliştirilen Algorand, izne gerek duymayan Hisse İspatı (Proof-of-Stake) blockchain protokolü üzerine inşa edildiğinden, Bitcoin üretimi için gerekli olan ve yoğun enerji harcayan madencilik sürecine gerek duymaz. Ayrıca çok daha düşük işlem ücretleriyle çalışacak biçimde tasarlanan ALGO coin projesi, bu özellikleri sayesinde Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto para projelerinden farklılaşmaktadır. 

  Güncel ALGO Coin Fiyatı

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 ALGO fiyatı %algorand+try% TL. Döviz cinsinden ise %algorand+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Algorand Coin 24 saatte %algorand+yuzde%.

  Kripto para piyasası genelinde iniş ve çıkış hareketleri görülse de bazı altcoin projeleri yükseliş hareketlerine ara vermeksizin devam etmektedir. Son dönemde piyasada görülen sert düzeltmelere rağmen ALGO coin yükseliş sinyallerini korumayı başarmıştır. Usta analistlere göre ALGO coin yatırımı yapmadan önce mutlaka güncel piyasa trendlerine ve teknik analizdeki destek-direnç noktalarına dikkat edilmelidir. Bu şekilde ALGO coin al-sat emirleri veren yatırımcılar maksimum kazanç elde edebilirler. 

  ALGO Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  ALGO coin avantajları şunlardır:

  • Algorand'ın ekonomisine kattığı ALGO kripto para birimini her yeni blokta cüzdanlarında belirli bir miktarda para birimi olan herkese dağıtır..
  • Algorand, hızlı işlemlere ve neredeyse anında kesinliğe ulaşmaya güçlü bir şekilde odaklanan ödeme odaklı bir ağ olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, saniyede 1.000'den fazla işlemin (TPS) işlenmesi ve beş saniyeden kısa sürede işlem kesinliğinin sağlanması anlamına gelir.
  • Algorand, bir Hisse Kanıtı (PoS) konsensüs mekanizması kullanır ve doğrulayıcı ödüllerini yerel ALGO kripto para biriminin tüm sahiplerine dağıtır. 
  • Güçlü üretim kapasitesi ve adil topluluk teşviki sayesinde Algorand, yaygın küresel kullanımın ve çeşitli kullanım durumlarının yüksek verimli gereksinimlerini yönetme yeteneğine sahiptir.
  • Algorand ayrıca kullanıcıların akıllı sözleşmeler (merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için programatik anlaşmalar) ve hem yeni hem de mevcut varlıkları temsil edebilen tokenler oluşturmasına olanak tanır.

  ALGO coin dezavantajları şunlardır:

  • Kripto para sektöründe Algorand benzeri projeler geliştirilmeye devam ettiği için yüksek rekabet ortamında ALGO coin talebinde azalma meydana gelebilir. 
  • ALGO coin yüksek volatilitesi sebebiyle riskli bir yatırım tercihidir. 
  • Donanım cüzdanlarında tutulmayan Algorand coinlerin siber saldırı ile çalınma riski vardır. 

  ALGO Coin Hangi Borsalarda Var?

  ALGO coin son dönemdeki hızlı yükselişi ile yerli altcoin yatırımcıları tarafından da yakından takip edilmektedir. ALGO coin listeleyen pek çok popüler kripto para borsası bulunmaktadır. ALGO coin al-sat işlemleri yapılan borsalardan bazıları şunlardır:

  • Binance
  • Coinbase Exchange
  • KuCoin
  • Binance US 
  • Kraken 
  • Bithumb
  • Bitfinex
  • Coinlist Pro
  • Huobi Global
  • Gate.io
  • Bybit
  • Bitstamp
  • Bittrex

  ALGO Coin Piyasa Bilgileri

  Yerli yatırımcıların radarına takılan ALGO coin güncel piyasa bilgileri hakkında detaylar Coinmarketcap platformunda herkese açık bir şekilde yayınlanmaktadır. Son dönemde hızlı yükseliş hareketleri ile gündeme gelen ALGO coin maksimum arzı 10,000,000,000 adettir. 

  ALGO Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  1. Adım: ALGO coin satın almak için öncelikle listeleme yapan kripto para borsalarından birinin web sitesine giriş yapın. 
  2. Adım: KYC bilgileriniz ile borsada ücretsiz hesap açın. 
  3. Adım: Hesabınızı açtıktan sonra para transferi yapın. 
  4. Adım: Bakiyenizi kontrol ettikten sonra borsanın kripto para satın al menüsünü kullanarak ALGO coini seçin ve alım emri girin. 
  5. Adım: Hesabınıza geçen ALGO coinleri borsa cüzdanında veya donanım cüzdanlarda tutabilirsiniz. 

  Özet Olarak

  Algorand, aynı anda hız, güvenlik ve ademi merkeziyetçilik elde etmek amacıyla Blockchain Trilemma'sını çözmek için oluşturulmuş merkezi olmayan bir ağdır. Haziran 2019'da bilgisayar bilimcisi ve MIT profesörü Silvio Micali tarafından başlatılan Algorand projesi, herkesin üzerine inşa edebileceği izinsiz, açık kaynaklı bir blok zinciri ağıdır. Algorand protokolünün yerel kripto para birimi ALGO coindir. Uzmanlarca, Algorand geleceği umut vaat etmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle