Kripto Para

Binance’ta ne oldu, işlemler neden aksadı?

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, 13 Ağustos sabahında bir süreliğine spot işlemleri askıya aldı. İşlemlerin askıya alınmasıyla birlikte borsa kullanıcıları da paniğe kapıldı. Binance neden kapandı, Binance’ta ne oldu?

  İşlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, son dönemlerde ülkelerden gelen soruşturma, inceleme ve yaptırım operasyonları ile karşı karşıya kalmış durumdaydı. Japonya, Birleşik Krallık, Kanada, Singapur, Malezya, Cayman Adaları, Tayland gibi birçok ülkede yasal mali düzenleyicilerin kıskacında kalan Binance, bu operasyonlardan dolayı köşeye sıkışmıştı. Gelen hamleler üzerine değişim sinyalleri veren Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao da yaptığı açıklamalarla şirketin kapsamlı bir değişikliğe gidebileceğini dile getirmişti.

  Binance İşlemleri Neden Aksadı?

  Değişim sinyalleri ile bir süredir gündemde olan Binance, 13 Ağustos tarihinde ise bazı işlemlerin askıya alınmasıyla birlikte gündeme geldi. Binance üzerinde spot işlemlerin askıya alınmasıyla birlikte borsa kullanıcıları da endişeye kapıldı. Ancak hatırlanacağı üzere Binance, değişim sinyallerinin ardından 4 saatlik bir panamaya geçiş süreci yaşanacağının bilgisini vermişti. Aksaklıklar ve spot işlemlerinin askıya alınmasının arkasında bu sebep olmasına rağmen kullanıcılar arasında yine de panik yaşandı.

  Panama, Binance Chain ve Binance Smart Chain (BSC) üzerindeki merkezsiz uygulamalar adına blok zincirleri arası likidite sağlayan bir köprü hizmetidir. Panama geçişinden sonra ETH, BUSD ve USDT gibi varlıklar da artık Binance Chain ekosisteminde işlem görebilecekler. Yani kullanıcılar artık farklı blok zincirlerinden BSC ağına ve Binance Chain ağına dijital varlık transferi yapabilecek.

  Güncelleme Tamamlandı, İşlemler Normale Döndü

  Binance tarafından 12 Ağustos tarihinde yapılan açıklamada, 13 Ağustos Cuma günü bir sistem güncellemesi yapılacağı duyuruldu. Bu güncellemenin de  TSİ 05.00 ile 09.00 arasında yapılacağı bilgisi verildi. Ayrıca güncelleme sırasında opsiyon ürünlere erişim ve vadeli işlemlere de devam edilebileceği açıklandı. Ancak yine de güncelleme sırasında para yatırma-çekme, ETH 2.0 aboneliği, yeni kayıt, Binance ödemeleri, kaldıraçlı işlemler gibi birçok işlemde aksama yaşandığı görüldü. Söz konusu güncelleme TSİ 09.30 itibariyle tamamlandı ve borsa işlemleri normale döndü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle