Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 9 – 15 Ağustos 2021

  En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki değişimler yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Son dönemde önemli kazanımlar elde eden BTC fiyatı geride kalan haftada inişli çıkışlı bir performans gösterdi. Hafta başındaki seviyeye yakın bir seviyede kapanış yapan Bitcoin fiyatında piyasayı etkileyen önemli haber akışları oldu.

  9 Ağustos ile 15 Ağustos tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz.

  9 Ağustos Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti,

  Haftanın açılış gününde Bitcoin fiyatı sert yükseliş hamlesiyle yatırımcılarını sevindirdi. Güne 43.794 dolar seviyesinden başlayan BTC, yüzde 5.69 oranındaki değer artışıyla kapanışı 46.284 dolardan yaptı. Bu hamleyle birlikte lider kripto para biriminde yükseliş umutları yeniden tazelendi. 

  ABD’de 1 trilyon dolarlık altyapı kanun tasarısında yer alan ve üzerinde uzlaşma sağlanan kripto vergi maddelerinin revize edilmiş hali meclisten geçmedi. Revize yasa tasarısı, ABD Senatosu tarafından Alabama Senatörü Richard Shelby’nin itirazıyla reddedildi.

  Bitcoin fiyatının 10 bin dolara yakın olduğu Temmuz ayında “al” sinyali veren, 2020’de fiyat 20 bin dolar seviyelerindeyken bir kere daha alım sinyali gösteren indikatör dikkat çekti. Hash Kurdelesi” olarak adlandırılıyor ve ideal alım zamanlarını belirlemek için kullanılan gösterge bir kez daha “al” sinyali verdi. 

  10 Ağustos Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasındaki yükseliş hareketlerinin devam etmesini bekleyen analistler ve yatırımcılar 10 Ağustos Salı gününde sürprizle karşılaştı. Volatilitenin yüksek olduğu salı gününde BTC fiyatı sert direnci aşamayınca satış baskısına yenik düştü. Gün içinde yüzde 1.49 oranında değer kaybeden BTC fiyatı günün sonunda 45.593 dolardan işlem gördü. 

  Dünyanın en büyük sinema zinciri olduğu belirtilen AMC, biletlerinin ve salonlardaki ekstra ürünlerinin satışında Bitcoin ile ödemeleri kabul edeceğini duyurdu. Öte yandan BTC fiyatında bu güzel habere rağmen düşüş sinyallerine yol açan haber ise ABD Senatosu’ndan geldi. ABD Senatosu, iki partili altyapı kanun tasarısını 69’a karşı 30 ret oyuyla birlikte Temsilciler Meclisi’ne gönderdi.

  11 Ağustos Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Hareketli geçen 11 Ağustos Çarşamba gününde Bitcoin fiyatında inişli çıkışlı bir grafik dikkat çekti. En büyük kripto para birimi son zamanların en yüksek seviyesi olarak 46.737 dolara kadar tırmandı. Satış baskısının ağır olması sebebiyle bir miktar geri çekilen BTC fiyatı 45.564 dolara düştü

  Deneyimli kripto para analisti Will Clemente, iki yükselen zincir üstü veriye değinerek Glassnode grafiğini paylaştı. Analist BTC fiyatının henüz olması gereken seviyeye gelmediğini söyledi ve BTC’nin 55 bin ila 57 bin dolar arasında olması gerektiğini vurguladı

  Bitcoin'in ikinci katman çözüm ağı olan Lightning Network konusunda cüzdan Strike, kullanıcıların Bitcoin çekme özelliğini aktif hale getirdiğini açıkladı. Açıklama kripto para destekçisi Strike CEO’su Jack Mallers’tan geldi. 

  Yönetimi altında 400 milyar dolardan fazla varlık bulunduran Neuberger Berman şirketi, SEC’e resmi bildirimde bulundu. Dev fon şirketi Yönmüşterilerinin Bitcoin ve Ethereum türev ürünlerine yatırım yapabilmesi için kripto para fonu oluşturduğunu açıkladı. 

  12 Ağustos Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında pump etkisi yaratacak haberlerin gelmemesi sebebiyle Bitcoin fiyatındaki yükseliş hareketi yerini iyice satışlara bıraktı. BTC satışlarının etkisiyle yüzde 2.55 oranında geri çekilme yaşandı. Ancak korkulan seviyelere inilmeden Bitcoin fiyatında 44.403 dolarlı seviyeler üzerinde tutunmayı başardı. 

  ABD merkezli büyük kripto para borsası Kraken CEO'su Jesse Powell, kripto para piyasası hakkında açıklamalar yaptı. Deneyimli yönetici, yatırımcılara tavsiye verirken “Hala erken dönemdeyiz. Sadece bekleyin. Sene sonu ya da 2022 başı 100 bin dolar fiyata ulaşacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

  Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi konumunda olan BlackRock, en büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden biri olan Marathon Digital Holdings'deki hisse sayısını 6 milyonun üzerine çıkardı. Bu gelişme şirketin SEC’e resmi başvuru yapmasıyla kripto para basınında geniş yankı uyandırdı. Fakat BTC fiyatının değer kaybını engellemede etkili olmadı. 

  13 Ağustos Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para yatırımcılarının hafta başından beri bekledikleri yükseliş hamlesi nihayet 13 Ağustos Cuma gününde geldi. En büyük kripto para birimi, piyasaya yansıyan olumlu haberlerin etkisiyle yüzde 7.67 oranında değer kazandı. BTC fiyatındaki artışın ardından 47.809 dolar seviyesinde kapanış geldi. Bu hamle 50 bin dolar bekleyen yatırımcıların umutlarını yeniden tazeledi. 

  ABD’nin teknoloji borsası Nasdaq'ta listelenen Powerbridge Technologies, küresel ölçekte Bitcoin ve Ethereum madenciliği yapacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından BTC fiyatındaki yükselişe paralel olarak şirketin hisselerinde de yüzde 40 oranında muhteşem bir artış görüldü. 

  Bitcoin yatırımcıları 50 bin doları beklerken, veri analiz şirketi Glassnode’un verdiği bilgiye göre; borsalardan Bitcoin çıkışlar devam ediyor. Bilindiği üzere Bitcoin’lerin borsalardan çıkış yapması demek genelde, BTC sahiplerinin onları soğuk cüzdanlarına çekmesi ve kısa vadede satış düşünmediği anlamına geliyor.

  14 Ağustos Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatında psikolojik destek olarak görülen 50 bin dolar seviyesinin parite üzerinde yüksek satış baskısı yarattığı biliniyordu. 14 Ağustos Cumartesi gününde, daha önceki haftaların aksine BTC fiyatında yüzde 1.52 oranında düzeltme görüldü. Böylelikle lider kripto para birimi 47 bin dolar bandına geri çekildi.

  Piyasa değeriyle en büyük kripto para Bitcoin, JP Morgan’dan gelen açıklama ile yükseliş hareketine başladı. Dev banka, vadeli işlem piyasalarında kripto para için artan kurumsal talebi gösteren işaretler olduğunu söyledi. Bu haberin etkisiyle bir miktar yükselen BTC fiyatı direnci kıramayınca yine satış yedi. 

  Bitcoin blok zincirindeki zorluk seviyesi, yeniden ayarlandı yüzde 7,31 oranında zorlaştı. Bu gelişmeyle birlikte BTC zorluk seviyesi uzun süre sonra ikinci kez üst üste artmış oldu. Öte yandan Nasdaq'ta listelenen bir kripto para madenciliği şirketi olan Hive Blockchain, 1800 adet Bitmain Antminer Pro madencilik cihazı sipariş ettiğini duyurdu. 

  15 Ağustos Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde BTC fiyatındaki belirsizlikler devam etti. İnişli çıkışlı bir performans gösteren BTC, 45 bin 500 dolarlara kadar düşse de kısa sürede iyi toparladı. Bitcoin fiyatı bu haftalık performansında 43.794 dolarla başladığı süreci 46.991 dolarla kapatmayı başardı.

  ABD Hazine Bakanlığı’nın iki partili altyapı yasa tasarısının vergi raporlama maddelerinden endişelenen yazılım geliştiricileri, madenciler ve donanım şirketleriyle anlaşmak istiyor. İsmi verilmeyen bir kaynağa dayandırılan haberde Hazine, ABD vergi sistemindeki “aracı” tanımını karşılamayan kişi veya kurumları takip etmeyeceği belirtildi.

  Kripto para veri ölçüm firması Glassnode, Bitcoin’in “realize edilmiş fiyatı”nın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin 208 dolara çıktığını açıkladı. Bundan bir önceki rekor, Mayıs ayı ortasında 20 bin 197 dolar olarak kayıtlara geçmişti 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle