Kripto Para

ABD’li DOJ kripto para borsalarına yakın takip sözü verdi

  Kripto para piyasalarını regüle etme isteğini gösteren ABD’den piyasaları baskı altına alma sözü! Bugün bir habere göre ABD Adalet Bakanlıkğı, kripto ile mücadele etmek için borsaları kıskaç altına alacağına söz verdi. DOJ platformlara odaklanarak olası çöküşlerin çarpan etkisini azaltabileceğini düşünüyor…

  Yılbaşından bu yana kripto para ekosistemine olan baskısında vites artıran Amerika Birleşik Devletleri’nde sektöre olan tutum değişmeyeceğe benziyor! ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) kripto başkanından yapılan açıklamada, kripto ticaret platformlarının yakın markaja alınacağı söylendi. Başkan kamuoyuna yakın markaj sözü verirken, bu yollar borsaları dizginde tutmak istiyor.

  “Kripto Para Borsaları Kıskaç Altına Alınacak”

  Financial Times’in bugün tarihli haberine göre DOJ, kripto para platformlarının yasa dışı davranışlarını baskılamak istiyor. Baskı yolu ile bu davranışları engelleyebileceğine inanan DOJ, bununla ilgili kamuoyuna söz verdi.

  DOJ’a göre 2022 yılında yaşanan FTX ve Terra çöküşlerinde bile sektör sarsılırken platformlar kazanmaya devam etti. Ayrıca her geçen gün büyüyen kripto suçları ile mücadele etmek için kripto para borsaları kıskanç altına alınmak zorunda!

  İlişki Kurmaları Engellenecek

  Federal Soruşturma Bürosu (FBI), 2022 yılında yatırım dolandırıcılığı yolu ile insanlardan 3,31 milyar dolar paranın çalındığını tahmin ediyor.  Bu rakamın 2,5 milyar dolardan fazlasının kripto ile ilgili olması sektörü hedef tahtasına oturtuyor. Piyasada düzenleyici ve regülasyon eksikliğini kanıtladığı düşünülen bu rakam sonrası vitesi artıran DOJ ise, hayata geçireceği bazı tedbirler konusunda ipucu verdi.

  Ulusal Kripto Para İcra Ekibi, dolandırıcılarının kurbanlar ile aylar boyunca ilişki kurduğunu ifade ediyor. Uzun süreli ilişki kurulmasını önlemek adına bazı yaptırımlar getirilmesi düşünülüyor. FTX ve Terra çöküşleri esnasında Do Kwon ve Sam Bankman-Fried’in uzun süre Twitter’da paylaşımlarda bulunması gibi örnekle eğer önlem alınırsa bir daha yaşanmayacağa benziyor.

  Kripto Para Piyasalarında Son Durum

  Yeni haftaya sert yükselişle başlayan kripto piyasalarında işler yoluna gireceğe benziyor. Lider kripto para son yükselişle fiyatını %bitcoin+usd% dolara çıkardı. Rekor düzeye ulaşan stake getirisi ile gündem olan Etheruem (ETH) ise anlık %etheruem+usd% dolardan el değiştiriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle