Kripto Para

Fed faizi kararını açıkladı! BTC’den ilk tepki

  ABD Merkez Bankası (Fed), TSİ 22 Eylül Çarşamba akşamı faiz kararını açıkladı. Fed, faiz oranını bir kez daha 0 – 0,25 aralığında sabit tutma kararı aldı. Fed’in faiz kararını açıklamasıyla birlikte Bitcoin’in (BTC) ilk tepkisi değer artışı oldu.

  Kripto para piyasaları son dönemlerde dalgalı fiyat hareketlilikleri gösteriyor. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Eylül ayında volatil yapısını birçok kez gösterdi. 7 Eylül’de 52 bin 900 dolar seviyesine dokunduktan sonra, dakikalar içinde yaklaşık 10 bin dolarlık değer kaybı yaşayan BTC, daha sonra gelen toparlanmalarda 48 bin dolara kadar dokunmuştu. Ancak son haftaya girerken BTC bir kez daha geriledi ve 40 bin dolar seviyesinin altını test etti. BTC için yükseliş beklentileri devam ederken, gözler ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklayacağı faiz kararındaydı.

  Fed Faizi Sabit Tuttu, BTC Yükselişe Geçti

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Bitcoin fiyatı adına etkili olabileceği düşünülen Fed toplantısı, beklendiği gibi geleneksel ekonomi piyasalarında ve kripto para piyasalarında etkisini gösterdi. Fed, faiz oranını bir kez daha sabit tutma kararı aldı ve faiz oranını 0 – 0,25 aralığında sabit tuttu. Fed’in kararı ile birlikte BTC ilk dakikalarda 43 bin dolar seviyesinden 43 bin 980 dolara kadar hızlı bir yükseliş yaşadı. Öte yandan Fed, beklenen tahvil alım programıyla ilgili kararları da açıkladı.

  Tahvil Alım Programı, Sonraki Toplantıya Kaldı

  Fed’in tahvil alımlarında azaltmaya gidip gitmeyeceği merakla bekleniyordu. Banka tahvil alım programını sürdürürken, ilerlemenin devam etmesi durumunda bu alımların azaltılabileceğinin sinyallerini verdi. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, kararın açıklandığı basın toplantısında, varlık alımının azaltılması planına ilişkin duyurunun, bir sonraki Fed toplantısında gündeme gelebileceğini belirtti.

  Fed 2021 Enflasyon Hedefini Yükseltti

  Fed açıklamalarına göre istihdamda “önemli düzeyde” ilerleme kaydedilene kadar, aylık bazda en az 80 milyar dolarlık hazine tahvili ve 40 milyar dolarlık da ipoteklere bağlı menkul kıymet alımları devam edecek. Ayrıca banka, 2021 için enflasyon hedeflerinde de güncellemeye gitti. Fed’in 2021 için %3,4 olan enflasyon hedefi, bu toplantıyla birlikte %4,2 seviyesine yükseltildi. Fed’in aldığı kararlar ve verdiği sinyaller, BTC fiyatında ilk etapta etkisini değer artışlarıyla gösterdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle