“XRP gerçekte ne yapar?” sorusunu Ripple yetkilisi yanıtladı

  Twitter’da bir kripto para kullanıcısı hedefine XRP’yi aldı. Kullanıcı, “XRP’nin gerçekte ne yaptığını” sorgulayan bir dizi paylaşımda bulundu, kullanıcıya Ripple Geliştirici İlişkiler Direktörü Matt Hamilton’dan yanıt geldi. Hamilton, yanıtında XRP’nin de tıpkı Bitcoin (BTC) gibi olduğunu söyledi.

  Kripto para piyasalarında yatırımcılar, yatırım yapmak istediği kripto paraları belli kriterlere göre tercih eder. Bu alanda, zaten kripto paralar da piyasaya sürülürken belli bir amaç, hizmet doğrultusunda piyasaya sürülür. Özellikle önde gelen kripto paraların hemen hemen hepsi belli bir amaçla piyasaya sürülmüştür ve bu amaçlarda gelecek gören yatırımcılar, genellikle o kripto parayı tercih eder. Ancak Twitter’da “Chazbot.eth” kullanıcı isimli bir kripto para destekçisi, bu alanda XRP’nin ne işe yaradığını bir türlü bulamadığını belirtince ortaya ilginç bir diyalog çıktı.

  “XRP Gerçekte Ne Yapar?”

  Twitter’da Chazbot.eth “Hiçbir zaman ‘XRP gerçekte ne yapar?’ sorusuna yanıt alamadım. XRP hiçbir bankanın kullanmadığı, işe yaramaz, merkezi bir Bitcoin’dir.” sözlerini dile getirdi. Kullanıcının paylaşımına ise Ripple Geliştirici İlişkiler Direktörü Matt Hamilton’dan yanıt geldi.

  Hamilton, XRP’nin temelde Bitcoin ile aynı kullanım özelliklerine sahip olduğunu belirtti ve XRP’nin de tıpkı Bitcoin gibi merkezsiz olduğunu söyledi. Hamilton XRP’nin ortaya çıkışında, BTC’nin ölçeklenebilir bir enerji kullanımına sahip olmadığının fark edilmesi sonucu “Daha iyi bir Bitcoin” olarak ortaya çıktığını iddia etti.

  Matt Hamilton’un Açıklamaları

  Matt Hamilton’un, Chazbot.eth’ye Twitter üzerinden verdiği yanıt şu şekilde:

  “Hayır XRP tıpkı Bitcoin gibi, merkezi değildir. XRP, Bitcoin geliştiricileri tarafından, Bitcoin’in enerji kullanımının ölçeklenebilir olmadığını fark ettiklerinde “Daha iyi bir Bitcoin” olarak yaratıldı. Bu nedenle kullanım durumları temelde Bitcoin ile aynıdır: Güvenli bir 3. taraf olmadan eşler arası ödeme yapmak.”

  XRP ile BTC Arasındaki En Temel Fark

  Açıklamalarının ardından devam eden konuşmasında Hamilton, bunlara ek olarak bir de Ripple’ın İsteğe Bağlı Likidite (ODL) çözümünü örnek olarak gösterdi. Hamilton, Ripple’ın özellikle de kurduğu ortaklıklar sayesinde XRP’nin çok yaygın şekilde kullanılan bir ödeme aracı olduğunu ifade etti.

  Ancak Hamilton’un açıklamalarına rağmen, Ripple’ın istediği zaman istediği kadar XRP çıkarabileceği gerçeği, temelde onu Bitcoin’den ayırıyor. Zira Bitcoin’in toplamda 21 milyonluk arzı bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle