Kripto Para

Vitalik Buterin’den “Twitter ve Elon Musk” yorumu: Karşı değilim

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter’ın tamamını satın almak için teklifte bulundu ve Musk’ın bu teklifi kısa sürede hem sosyal medyada hem de kripto para dünyasında büyük ses getirdi. Musk’ın Twitter’ı satın alma talebi ile ilgili ortaya çıkan gündeme bu kez de Ethereum’un (ETH) kurucusu Vitalik Buterin dahil oldu.

  Hatırlanacağı üzere dünyanın en zengin insanı olan, Times’ın 2021 yılında “Yılın Kişisi” seçtiği, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter’da %9,2’lik hisse satın almıştı. Bu hamlesi ile Twitter’ın en büyük hissedarı haline gelen Musk, daha sonra Twitter’ın yönetim kuruluna davet edilmişti. Musk bu daveti başta kabul etse de sonradan vazgeçmişti. Eğer Musk yönetim kuruluna girseydi, Twitter’da azami olarak %14,9’luk hisse satın alabilecekti. Ancak Musk, bu gelişmeler sonrası Twitter’ın tamamını satın almak üzere teklif sundu. Musk’ın bu teklifi gündemde yoğun ses getirdi.

  Vitalik Buterin’in Açıklamaları

  Musk’ın talebine ilişkin olarak görüşlerini dile getirenler arasına, Ethereum’un (ETH) kurucu lideri Vitalik Buterin de dahil oldu. Twitter’dan konuya ilişkin paylaşımda bulunan Buterin, en azından statüko ile karşılaştırıldığında Elon Musk’ın Twitter’ı yönetmesine karşı olmadığını dile getirdi. Buterin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Elon’ın Twitter’ı yönetmesine karşı çıkmayın (en azından statüko ile karşılaştırma yaparak düşünün) ancak sosyal medya şirketlerini varlıklı insanların ya da organizasyonların satın alma isteklerine karşıyım. Bu durum çok yanlış bir yöne gidebilir (ahlaki açıdan sorunlu bir yabancı devletin bunu yaptığını düşünün)”

  Buterin, Twitter’daki Hisse Sahibi Suudi Prensi Örnek Verdi

  Vitalik Buterin, konuya ilişkin açıklamasının devamında ise Twitter’ın en büyük hissedarlarından biri olan Suudi Arabistan Prensi El-Velid bin Talal’ı örnek gösterdi. Buterin “Ama Suudi adam yüzde 5’lik hisseye zaten sahip” argümanının mantıklı fakat zayıf olduğunu savundu. Buterin, hisse sahipliğinin şirket kontrollerinde düşünülenden daha büyük etkisi olduğunu belirtti. Buterin “Şirket politikasına etki etme gücü şu anda çok düşük ancak yüzde 50’sine sahip olursa bu güç 10 kattan çok daha fazla artacaktır” dedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle