Kripto Para

Vietnam yüzünü kripto paralara çevirdi!

  The Phnom Penh Post haberine göre Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh, ülkenin merkez bankasından bir talepte bulundu. Chinh, Blockchain tabanlı bir kripto para birimi için pilot sürecin başlatılmasını istedi. Buradan yola çıkarak, Vietnam’ın El Salvador’dan sonra Bitcoin’i (BTC) kabul edebileceği yorumları gündeme geliyor.

  Ülkeler bazında kripto paralar, dünyanın farklı noktalarında çok farklı şekillerde değerlendirilebiliyor. Örneğin bazı ülkeler kripto para kullanımını yasaklamaya çalışırken, bazı ülkelerde Bitcoin (BTC) resmi para birimi ilan edilebiliyor. Kripto paraların herhangi bir merkeze bağlı olmaması, bu konuda farklı yaklaşımları meydana getiriyor. Son olarak 8 Mayıs tarihinde Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador’da bu alanda çok ciddi bir adım atılmıştı. El Salvador’da atılan BTC adımı, dünyanın farklı noktalarında çeşitli ülkeleri de benzer şekilde etkilemeye başladı.

  Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh, The Phnom Penh Post haberine göre Vietnam Merkez Bankası’ndan bir talepte bulundu. Habere göre Chinh, merkez bankasından Blockchain tabanlı bir kripto para birimi için pilot sürecin başlatılmasını talep etti. Chinh, söz konusu talebinin uygulamaya geçirilmesi durumunda test sürecinin de 2 yıl olmasını belirtti. Bu talebinin yanı sıra Vietnam Başbakanı Chinh, dijital paraların kaçınılmaz bir trend olacağını da düşünüyor.

  Chinh, e-devlet Projesi İçin Stratejik Davranıyor Olabilir

  Habere göre Chinh’in bu talebi aslında stratejik bir hamle. Zira Chinh’in e-devlet projesi için dijital alanlarda etkinliğini artırmak istediği düşünülüyor. Öte yandan Chinh; Blockchain teknolojisi, artırılmış gerçeklik (VR), yapay zeka, büyük veri ve dijital para gibi teknolojilerin de benimsenmesinin çok önemli olduğunu düşünüyor.

  Vietnam Başbakanı Chinh’in söz konusu talebinden önce Mayıs ayında Vietnam Maliye Bakanlığı da kripto paralara ilişkin özel bir ekip oluşturmuştu. Chinh’in talebinden sonra bu özel ekip, kripto paralara ve bu alanda yapılacak olan regülasyon çalışmalarına öncülük edecek.

  Vietnam’da Kriptolara Bakış Açısı Değişti

  2017 yılında Vietnam, Bitcoin ödemelerine yasak getirmişti. Vietnam’da kripto paralara karşı tutumun 180 derece değişmeye başlamış olması da büyüyen ve ana akımda kabul gören kripto paraların devrimi olarak görülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle