Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 24 Eylül 2021

  Son dönemde toparlanma belirtileri gösteren ve 45 bin dolarlı seviyelere kadar yükselen Bitcoin fiyatında yeniden düşüş sinyalleri yandı. Kripto para basınına yansıyan olumsuz haberlerin etkisiyle Bitcoin ve önde gelen altcoin fiyatlarındaki düşüş hızlandı.

  24 Eylül 2021 Cuma günüde Bitcoin ve altcoin fiyatını etkileyen gelişmeler ile önemli fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  ABD Temsilciler Meclisi, yıllık savunma bütçesi yasa tasarısının içine bir kripto para hükmü eklenmesini onayladığını duyurdu. ABD ordusunun talepleri kapsamında harcamalara izin veren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’na, İnovasyon Yasası’ndan da bir madde eklendi. 

  Senatör Patrick McHenry tarafından eklenen kripto para hükmü, bu varlıkların regülasyonlarının net olmasını ve bu sayede ABD’nin uluslararası yarışta geri kalmamasını amaçlıyor. Bu haberler son dönemde toparlanma belirtisi gösteren kripto paraların yükselişine olumsuz yansıdı ve satışlar arttı. 

  Çin Merkez Bankası (PBOC), yaptığı açıklama ile tüm kripto para bağlantılı işlemlerin yasa dışı olduğunu belirtti. Kripto para destekçilerinin tepkisini çeken bu duyurunun ardından 45 bin dolar civarında işlem gören Bitcoin yükseliş hareketine darbe yedi. 

  Yapılan açıklamada ayrıca kripto para borsalarında çalışan kişilerin de yasa ihlalinden sorumlu olacağı belirtildi. Bitcoin ve önde gelen altcoin fiyatlarındaki düşüşü hızlandıran bu gelişmeler basında geniş yankı buldu. 

  Türkiye kripto para sektöründe ise İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın Etherscan’i engellediği iddiası ortalığı karıştırdı. Üniversitenin Blockchain Kulübü, bu iddiayı Twitter üzerinden paylaşarak, yasağın anlamsız olduğunu ve bir an önce kaldırılması gerektiğini talep etti.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri

  Borsadaki güncel verilere göre Bitcoin fiyatı yüzde 3.64 oranında düşüş yaşanırken 42.534 dolardan işlem görüyor. Altcoinlerde ise ETH, BNB, XRP ve DOGE fiyatlarında yüzde 6’dan fazla kayıp yaşanıyor. Son dönemde yükselişleriyle gündeme gelen SOL satışları da hız kazannıken sadece Cardano (ADA) fiyatında görülen pozitif görünüm yatırımcıların dikkatinden kaçmadı.  

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle