Kripto Para

Türk mahkemesinden kripto paralar için emsal karar!

  Kripto para birimlerine ve piyasasına karşı regülasyon işlemleri hız kazanıyor. Bu süreçte yatırımcılar, ellerindeki kripto paralara haciz koyulup koyulamayacağını merak ediyor. Kripto paralara haciz konmasına itiraz sonuçlandı…

  Türkiye’de kripto paralara haciz konulması ile ilgili mahkemeye yapılan itirazlar neticesinde emsal karar verildi. Konuyla ilgili konuşma yapan Avukat Tevfik Kerem Bilen, mahkemeye yapılan itirazın sonuçlandığını duyurdu ve bu kararın Türk yargısı için bir ilk olduğunu söyledi.

  Yerli kripto para kullanıcılarının ve yatırımcıların yakından bileceği üzere bir süre önce, bir kripto para kullanıcısının hesabına haciz konulmuştu. Yerli kripto para borsası BtcTurk, İstanbul 14. İcra Dairesi’nden aldığı ihbarnameye uyararak kullanıcının kripto para hesabını kapattı. 

  İcra Kararına İtiraz Edildi

  Kripto para kullanıcısının hesabında 60 bin lira değerinde dijital varlık bulunuyordu. BtcTurk yetkilileri hesabı açmak isteyen kullanıcıya İstanbul İcra Dairesi’ne itiraz ederek bu icrayı kaldırması gerektiğini bildirdi. Bunun üzerine kripto para piyasaları ile yakından ilgilenen Avukat Tevfik Kerem Bilen de açıklama yaptı.

  Kripto paraların haczi de uygulamaya girmiş bulunmaktadır.” diyen avukat, kripto para kullanıcılarına önemli bir uyarıda bulundu. Ancak itiraz henüz sonuçlanmadığı için bu konuda mahkeme sürecinin tamamlanması beklendi. Kripto para kullanıcısı hesabına uygulanan blokenin kaldırılması için İcra Hukuk Mahkemesine itirazda bulundu.

  İcra Hukuk Mahkemesinden Yanıt

  Avukat Tevfik Kerem Bilen, söz konusu itiraz sürecinin geçtiğimiz günlerde sonuçlandığını duyurdu. Buna göre, İcra Hukuk Mahkemesi kripto paraların emtia veya menkul kıymet kapsamında değerlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaştı. Avukat Bilen’in değerlendirmesine göre bu durum, Merkez Bankasının kripto varlıklar için tanımladığı gayri maddi varlık nitelendirmesinden farklı görülüyor. 

  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avukat Tevfik Kerem Bilen, bu kararın Türk yargısı için bir ilk olduğuna dikkat çekerek şunları ifade etti: “Bu kararla ilk kez Türk yargısı kripto para ile ilgili bir nitelendirme yaparak, kripto paraların haczini kanuna ve hukuka uygun bulmuştur. Bu karar şimdilik emsal teşkil etmektedir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle