Kripto Para

TBMM’den şok kripto para raporu

  Türkiye Büyük Millet Meclisi “Dijital, Sanal ve Kripto Para Sistemleri” isimli bir rapor yayınladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın kripto yasakları ile ilgili yönetmeliğinin ardından yayınlanan raporda Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar ile ilgili olumlu açıklamalar yer aldı.

  Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yayınlanan raporda kripto para sistemleri ile ilgili ayrıntılı değerlendirmeler yer aldı. Türkiye’de kripto para ilgisinin ve bu alana dair yapılacak düzenlemelerin merakla beklendiği bu dönemde yayınlanan rapor ile altın ve nakit para gibi varlıklarla ilgili tarihsel değerlendirmeler de yer aldı. Altın ve nakit paranın ardından gelen kripto paraların olumlu ve olumsuz yönlerinin de yer aldığı rapor sonuç kısmı ile dikkat çekti. 

  Kripto paraların altın ve nakit para gibi varlıkların yerini almaya başladığının belirtildiği raporda Bitcoin başta olmak üzere bu alanın yakından incelenmesinin önemi vurgulandı. Türkiye’de alanda dair çalışmaların başladığı aktarılırken, Bitcoin ile ilgili risklerin değerlendirildiği belirtildi. Kripto para alanına dair teşvik edici düzenlemelerin yapılması ile ülkenin bu sektör üzerinden gelir elde etmesinin mümkün olduğu da raporda yer aldı.

  TBMM kripto para ve dijital para ayrımına dikkat çekti

  TBMM tarafından yayınlanan raporda dijital, sanal ve kripto paralar arasındaki ayrımlara dikkat çekildi. Dijital paraların, temsil ettikleri ülkenin itibari para birimine dayandığı ve bağımsız olmadığı vurgulandı. Bununla beraber kripto paraların itibari paralar ile ilişkili olmadığı ve otoriteler tarafından düzenlenmediğine dikkat çekildi.

  Dijital para ve kripto para ile ilgili ayrımın yapıldığı raporda kripto paraların denetim mekanizması dışında olmaları nedeni ile dolandırıcılık ve kara para aklama gibi suçlara daha yatkın oldukları belirtildi. Bu suçların kripto paraları riskli hale getirdiği ancak dijital paraların tarihsel ilerleme açısından önemli noktada durduğu vurgulandı.

  Raporda Bitcoin’in getirdiği teknolojilerin gelişmeye açık olduğu vurgulandı

  Raporda Bitcoin gibi kripto paraların riskleri belirtilmekle beraber önemlerine de vurgu yapıldı. Kripto paraların önemli teknolojileri beraberinde getirdiği belirtildi. Blockchain teknolojisinin, kripto sektörü dışında da kullanılmasına ve güvenilirliğine vurgu yapıldı. Raporun sonuç kısmında kripto paraların umut verici ve gelişmeye açık olduğuna dair ifadeler yer aldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle