Kripto Para

SEC eski başkanı Fireblocks’a katıldı!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) eski başkanı Jay Clayton, Ripple’a açtığı davayla tanınıyor. Clayton, dijital varlık altyapı sağlayıcısı Fireblocks’un danışma kuruluna dahil oldu. Clayton ayrıca dijital varlıklarla ilgili olumlu açıklamalarıyla dikkat çekti.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a dava açtı. Dava açıldığında SEC’nin başına Jay Clayton bulunuyordu. SEC, Ripple’ın kayıt dışı XRP sattığını, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia ederek bu davayı açtı. Davanın açılmasından kısa bir süre sonra Jay Clayton istifa etti ancak kripto para topluluklarında Clayton, “kripto para karşıtı” bir imaj bırakarak görevinden ayrıldı.

  Clayton’ın görevini bırakmasının siyasi nedenlerle olduğu iddia edildi. Donald Trump yönetiminden sonra Joe Biden yönetiminin gelmesi ve Biden’ın görevi devralacak olmasından dolayı istifa ettiği söylenen Clayton için, o dönemde “Giderken Ripple’ı da çekti” gibi iddialar gündeme gelmişti. Ripple’a açtığı dava ve kripto para karşıtı tavırlarıyla hatırlanan Jay Clayton, şaşırtıcı şekilde dijital varlık altyapı sağlayıcısı Fireblocks şirketinin danışman kuruluna dahil oldu.

  Jay Clayton’ın Açıklamaları

  Jay Clayton yaptığı açıklamasında Blockchain teknolojisine inandığını ancak kripto para piyasası için daha fazla regülasyon gerektiğini söyledi. Clayton ayrıca Fireblocks’tan konuya ilişkin olarak kendisine teklif gelmeden önce bu şirketi duymadığını itiraf etti. Jay Clayton açıklamasında, Blockchain teknolojisine geçişin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Konuya ilişkin olarak Clayton şu ifadelere yer verdi:

  “Dünyanın dijitalleşeceği ölçüde regülasyonların da sağlamlaştırılması ancak aynı zamanda da teknolojinin benimsenmesinin kolaylaştırılması gerekiyor. Bunlar ABD’nin çıkarına olan şeylerdir. Finansal altyapı sektöründe blok zincir teknolojisine geçiş kaçınılmaza yakın bir durum.

  Bu teknolojinin potansiyelini her zaman sevdim ancak şunun unutulmaması gerekiyor, teknolojinin büyük işler başarması, kanunu atlayabileceğiniz anlamına gelmemeli.”

  Fireblocks Ne Yapıyor?

  Jay Clayton’ın danışma kuruluna dahil olduğu Fireblocks şirketi, farklı yargı bölgelerinde olan kurumların tek platformda dijital varlıklarını tutmasını, bu varlıkların ticaretini yapmasını ve kendi varlıklarını çıkarmalarına olanak tanıyor. Fireblocks müşterileri arasında Galaxy Digital, eToro ve Revolut gibi firmalar bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle