Kripto Para

SEC, bu kez kancayı NFT’lere takmak istiyor!

  Kripto para piyasalarının 2021’de yakaladığı popülariteden payını almayı başaran NFT (non fungible token) sektörü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) radarına girdi. Ripple’a “kayıtsız menkul kıymet” davası açan SEC, NFT’lerin de menkul kıymet olarak kabul edilmesi gerektiğini savunuyor.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de Ripple’a “kayıtsız menkul kıymet” davası açtı. Söz konusu dava 1 yıldan daha uzun bir süredir devam ediyor ve hala nihai bir sonuca ulaşmış değil. Kripto para topluluklarının büyük bir kısmının Ripple’a açtığı dava ile tanıdığı SEC, şimdilerde ise gözünü NFT’lere (non fungible token) sektörüne dikmiş gibi görünüyor. Elde edilen bilgilere göre SEC, NFT’lere yönelik bir soruşturma başlatmayı planlıyor. Zira SEC’e göre NFT’ler de menkul kıymet olarak değerlendirilmeli.

  SEC’nin Gündeminde NFT’ler Var

  Değiştirilemez ya da takas edilemez token olarak da bilinen NFT’ler, dijital varlıkların eşsiz sanat eserleri olarak değerlendiriliyor. Kripto paraların artan popülaritesi ile birlikte 2021 yılının başlarında ciddi bir popülarite yakalamaya başlayan NFT’lere yönelik benimseme de gittikçe artıyor. Ancak yine de NFT’ler de tıpkı Bitcoin’in ilk zamanlarındaki (BTC) gibi, henüz yolun başında olduğu için toplulukların güven problemleriyle de karşılaşıyor. Tüm bu gelişmeler ışığında NFT’lere karşı duranlar da bulunuyor ve SEC de NFT’ler konusunda endişelenenler arasında yer alıyor.

  SEC “Telif Hakkı” Üzerinde Yoğunlaşıyor

  SEC tarafından yapılan açıklamalara göre SEC, NFT oluşturucularının ve düzenleyicilerinin, “pazar ihlali yaptıklarına” dair endişelendiğini belirtti. Öte yandan SEC, NFT’lerin menkul kıymetler gibi değeri olup olmadığını ve bu varlıkların “insanlardan para toplamak için” kullanılıp kullanılmadığını da değerlendiriyor. Bu nedenle de SEC’nin, NFT’ler konusunda bir soruşturma başlatacağı ifade ediliyor. Bunun yanı sıra son birkaç aylık süreçte SEC’nin NFT’ler konusunda bilgi topladığı ve özellikle “telif hakkı” konusunda araştırma yaptığı belirtiliyor.

  “Kripto Anne” Olacakları Tahmin Etmişti

  SEC, varlıkların bir yatırım sözleşmesi olup olmadığını belirleyen “Howey Testi’ni”, NFT’ler için de kullanmak istiyor. Elde edilen bilgilere göre eğer NFT’ler SEC’nin bu testini geçerse birer menkul kıymet olarak değerlendirilecek. Kripto para toplulukları tarafından “Kripto Anne” olarak isimlendirilen SEC üyesi Hester Pierce, bu konuyla ilgili Aralık 2021’de tahminlerini dile getirmişti. Pierce açıklamasında “NFT dünyasını incelediğimizde bizim yetki alanımıza girebileceğini görüyoruz. NFT’ler birer menkul kıymet olabilir ve düzenlemelere maruz kalabilir” demişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle