Kripto Para

SEC Başkanı yine ortalığı ateşe verdi! Çarpıcı açıklamalar

  Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler yine kripto para varlıklarına yönelik yaptığı açıklamalarla gündeme gelmeyi başardı. İsim daha önce de yaptığı açıklamalarla sebebi ile kripto sektöründen yakından takip ediliyor.

  SEC Başkanı Gary Gensler kısa süre önce yaptığı açıklama ile kripto para piyasalarının acilen düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. Piyasaların devletler tarafından bir düzenlemeye tutulmaması halinde insanların zarar göreceğine inandığını belirten SEC Başkanın açıklamaları kripto para sektöründe ilgilerin çevrildiği konu oldu. 

  İnsanlar Zarar Görecek İddiası

  2 trilyon dolara yaklaşan toplam piyasa değerinin acilen bir devlet düzenlemesine ihtiyaç duyduğunu söyleyen Gensler, son zamanlardaki bu büyümenin insanların iştahını kabardığını ve bu durumun geçici, olması durumunda birçok insanın ceplerinin boşalması nedeni ile zarar göreceğini iddia etti. 

  Özel Röportaj Verdi

  SEC Başkanı eski federal savcı Preet Bharar ile yaptığı özel röportajda, özel amaçlı olarak kurulan satın alma şirketleri ile alakalı da endişeli olduğunu belirtti. Kamuya açık piyasalarda gerek kişisel yatırımcıların gerekse kurumsal şirketlerin çok büyük yatırım alımları yaptıklarını ve beklenen düzenlemelerin gelmesi halinde bu yapılan büyük alımların yatırımcılar için olumsuz şartlara zemin hazırlayacağını vurgulayan Gensler, yatırımcıları uyardı. 

  Açıklamasının devamında ise Gensler “ Özel amaçlı satın alma şirketleri bu düzenlemelerin dışında kalırsa, bunun sonu iyi olmayacak. Son süreçte 10 kat büyüyen kripto para sektörünün kamusal yasalar çerçevesinin dışından kalmasını beklemek mantıksız. Beklense dahi yasalar olmadan başarılı olmaları imkansız. Bu işin sonunda bir sorun çıkacak ve bir çok insan bundan zarar görecek” ifadelerine yer verdi.

  “Yasalardan Korkmaya Gerek Yok”

  Kripto para piyasalarında açıklamaların etkisi ile sürüyor. Kripto para piyasalarında söz sahibi olan kişilerin anlamsız fikirlere ve gereksiz hayallere kapıldığını belirten başkan için bu açıklamaları sadece piyasaları regüle etmek ve kendi menfaatlerine uygun hale getirmek amacı ile yaptığı düşüncesi hakim. Ayrıca SEC başkanı Amerikan halkına karşı bu uyarıları yapmakla yükümlü olduğunu belirterek yasalardan bu kadar çekinmenin gereksiz olduğunu belirtti. Gensler, kara para aklama karşıtı yaslara ve vergi uyumu gibi yasalara karşı çıkanların kripto para düzenlemelerine de karşı çıkanlarların aynı kişiler olduğunu vurguladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle