Kripto Para

Ripple kripto piyasasında ilk çeyreği değerlendirdi

  Aralık 2020’den bu yana ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile XRP satışları dolayısıyla davalık olan Ripple şirketi, 2022 yılı ilk çeyreğine ilişkin bir rapor yayımladı. Raporda SEC davasındaki süreçten dolaşımdaki XRP miktarına, NFT ve kripto para piyasasındaki genel görünüme kadar birçok konuya yer verildi.

  Ripple, kripto para piyasalarında Aralık 2020 itibariyle bir sembol halini aldı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) açtığı “kayıtsız menkul kıymet satışı” davasında Ripple’ın, aslında topyekun kripto para piyasalarını temsil ettiğini belirten birçok sektör temsilcisi bulunuyor. Bu nedenle bu dava piyasalarda yakından takip ediliyor. Ripple, 2022 yılının ilk çeyreğine ilişkin yayımladığı raporunda bu davadaki ilerleyişe yer verirken, öte yandan NFT ve kripto para piyasasının genel görünümü ve dolaşımdaki XRP miktarına kadar birçok konuya değindi.

  Raporda Nelere Yer Verildi?

  Ripple’ın resmi web sitesi üzerinden yayımladığı söz konusu raporda, SEC ile olan davanın bir an önce, hızlı bir şekilde sonuçlanmasının gerekliliğine yer verilirken, öte yandan Ripple, bir an önce suçsuzluğunun kanıtlanması için gerekli tüm çalışmaların devam ettiğini de belirtti. Raporda ayrıca kripto para piyasasının 2022 yılının ilk çeyreğinde düşüş yaşadığı belirtilirken, bu düşüşlerde jeopolitik gelişmelerin, Fed’in 3 yıl sonra faiz artışına gitmesinin ve bazı regülasyon adımlarının etkili olduğu vurgulandı.

  Ripple Raporunda Kripto Para Piyasası

  Geniş yelpazede hazırlanan Ripple raporunda, kripto para piyasalarındaki genel görünüme ilişkin olarak şu ifadelere yer verildi:

  “Şubat ayı sonu ve Mart ayı başında Doğu Avrupa bölgesindeki gelişmeler herkesin dikkatini çekerken, yine Mart ayında ABD Başkanı Joe Biden’ın kripto para kararnamesi ve Avrupa’da MiCA düzenlemesi gibi gelişen düzenleyici ortam olumlu karşılık buldu ve piyasa büyüdü. Bloomberg verilerine göre Nasdaq100 ile Bitcoin arasındaki korelasyon tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

  Benzer şekilde yine Bitcoin ile S&P 500’ün 90 günlük korelasyonu da Mart ayında 17 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu artan korelasyon seviyeleri, Bitcoin’in dijital altın mı, yoksa riskli bir varlık mı olduğu konusundaki tartışmaları da yeniden alevlendirdi.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle