Kripto Para

Mağdur BTC yatırımcısı devlet başkanına seslendi

  Brezilya’da “Atlas Quantum” isimli şirket tarafından dolandırıldığını iddia eden bir Bitcoin (BTC) yatırımcısı, mağduriyetini duyurabilmek için başkent Brasilia’ya gidip Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’ya seslendi.

  Son dönemlerde ülkemizde de örneğine rastlanan kripto para mağduriyetlerinin bir örneği de geçtiğimiz dönemlerde Brezilya’da yaşandı. “Atlas Quantum” isimli şirket, 2017 yılında kripto para alım-satım hizmeti vermeye başladı. Livecoins haberine göre insanlar buraya gönderdikleri Bitcoin’lerden (BTC) %4’e kadar kazanç elde ediyordu.

  Regülatör Şirketin “Kayıt Dışı Faaliyet Gösterdiğine” Karar Verdi

  Ancak Brezilya Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu, 2019 yılında yaptığı incelemeler sonucunda şirketin kayıt dışı faaliyet gösterdiğine karar verdi. Komisyon, Atlas Quantum tarafından sunulan hizmetin aynı zamanda “toplu yatırım sözleşmesi” (collective investment contract) olarak sınıflandırılmasına karar verdi.

  Şirket “Bitcoin Quantum” İsimli Coin Üretti

  Regülatörün verdiği kararın ardından Bitcoin yatırımcıları şirketten Bitcoin’lerini çekme talebinde bulundu. Regülatör tarafından alınan karara kadar yatırımcılarından 10 binden fazla Bitcoin toplamış olan Atlas Quantum şirketi, bu talebi karşılayamayacağı için çekim işlemlerini tamamen durdurdu. Şirket daha sonra yatırımcıların içeride kalan paraları ile “Bitcoin Quantum” isimli bir kripto para üretti. Üretilen bu coinler, Bitcoin’den yüzlerce kat daha değersizdi.

  Mart 2021 dönemindeki CNN haberine göre şirket, dünya genelinde 200 binden fazla insandan yaklaşık 15 bin tane Bitcoin aldı. Bu Bitcoin’lerin güncel kurda değeri 800 milyon doların üzerinde. Şirketin mağdur ettiği yatırımcılar arasında, 55 bin dolarlık tazminatı şirkete göndermiş ve Atlas Quantum üzerinden o dönemde 8 bin 500 dolarlık Bitcoin satın almış olan insanlar da bulunuyor.

  Gilliard Jorge: “40 Bin Ailenin Parası Bu Adamın Elinde”

  Şirketin mağdur ettiği yatırımcılardan biri olan Gilliard Jorge, geçtiğimiz hafta 2 yıldır çözüme kavuşmamış olan davayı gündeme taşımak için başkent Brasilia’ya gitti. Jorge, olayı Youtube kanalından da paylaşarak, şirketin CEO’su Rodrigo Marques’i, Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro’ya şikayet etti. Jorge şikayetinde şu ifadelere yer verdi:

  “Sayın Başkan, ben tüm mal varlığımı Atlas Quantum’a ve şirketin sahibi Rodrigo Marques’e yatırmış olan insanlardan biriyim. Pandemi döneminde işsiz kalan 40 bin ailenin parası bu adamın elinde.”

  Atlas Quantum, şirketin saadet zinciri olduğu iddialarını “Atlas Quantum sayesinde pek çok kişinin para kazandığını unutmamak gerekiyor” sözleri ile reddediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle