Kripto Para

BTC korku ve açgözlülük endeksi neyi işaret ediyor?

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı son 2 ayın en yüksek seviyesine çıkmışken, analistler korku ve açgözlülük endeksini göz önünde tutuyor. Bitcoin fiyatının gideceği yönü gösteren bu endekste son durum kafalarda soru işareti bıraktı…

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı, zorlanarak geçmeyi başardığı 40 bin dolar seviyesinin üzerinde kalmaya çalışırken yatırımcılarını heyecanlandırıyor. Son dönemde inişli çıkışlı bir grafik çizen ve yönünü belirlemede zorlanan BTC fiyatını yakından takip eden analistler de yorumlarını paylaşıyor.

  BTC fiyatı art arda 12 günlük yükseliş momentumunu koruyarak fiyatta önemli bir toparlanma yaşadı. Tüm zamanların en yüksek seviyesine ilerlemesi beklenen en büyük kripto para birimi, 40 bin dolar direncini kırsa da bu seviye üzerinde tutunamadı. Temmuz ayında 29 bin dolar seviyelerinden geri yükselen BTC iki haftadan kısa bir sürede yüzde 40 üzerinde değer kazanmıştı. 

  BTC Korku ve Açgözlülük Endeksi

  Kripto para sektörünün önde gelen veri analiz firması Santiment analistleri, BTC fiyat artışı arkasındaki sebepleri açıkladı: “Bitcoin’in borsa eylemi, bu hafta gördüğümüz kırılmanın ilk tetikleyicisiydi. BTC fiyatı 42.5 bin dolara ulaştı ve fiyatları yukarı itmek için Pazartesi, Çarşamba ve Perşembe günleri borsalardan coin’lerin çekildiği büyük borsa faaliyeti dalgalanmaları oldu.”

  En büyük kripto para borsalarından gelen Bitcoin çıkışları, alıcıların BTC satın alıp borsalardan uzaklaştırarak likiditeyi azaltmasını gözler önüne serdi. Bunun ardından korku ve açgözlülük endeksi, piyasadaki açgözlülüğü gösteren 60 değerine yükseldi. Momentumdaki değişim son 1 ay içinde gerçekleşti. Endeksi 1 ay önce en düşük seviyesi olan 21 ile korku sinyalleri veriyordu. 

  BTC Fiyatı Yükselişe Devam Edecek Mi?

  Analistlerin yakından takip ettiği BTC korku ve açgözlülük endeksinde 60 puanla açgözlülük sinyalleri yansa da BTC fiyatındaki değişimler kafaları karıştırdı. Lider kripto para birimi son 24 saat içinde yüzde 4’ün üzerinde değer kaybetmesiyle yatırımcılarını tedirgin etti. Yeniden 40 bin dolar direncinin altına sarkan BTC fiyatındaki belirsizlik sürüyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle