Kripto Para

Kritik ABD verileri kripto para piyasalarını bozdu!

  Dünyanın en büyük ekonomisinde merak edilen ilk çeyrek GSYİH ve işsizlik haklarından yararlanma başvuruları açıklandı! Açıklanan iki veri ardından kripto para piyasalarında satış baskısı artarken, dengelenme çabası devam ediyor…

  Dünyanın en büyük ekonomisinde iki önemli veri açıklandı! Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından açıklanan 1. çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ardından kripto para piyasalarında satış baskısı arttı!

  GSYİH Beklentiden Çok Uzak!

  Dünyanın en büyük ekonomisinde yaşananlar, geleneksel finans piyasalarını olduğu kadar kripto para piyasalarını da derinden etkiliyor. Özellikle ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararlarını etkileme gücüne sahip olan bu veriler, yatırımcıların risk algısında değişikliklere yol açabiliyor.

  İlk olarak açıklanan ilk çeyrek GSYİH rakamlarına değinirsek, rakamların kripto para piyasaları için olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Önceki veriler yüzde 2,6 olarak gerçekleşirken, açıklanan son veri yüzde 1,1 olarak gerçekleşti. Yüzde 2 olarak açıklanan beklentinin oldukça altında olan ilk çeyrek GSYHİ sonuçlarının kripto para piyasaları için olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

  İşsizlik Verisi Kripto Para Piyasalarının Aleyhine!

  İşsizlik haklarından yararlanma verisi ise GSYİH aksine piyasalar için olumsuz oldu. Önceki açıklanan veriler 245 binken, açıklanan son veriler 230 bin ile 250 binlik beklentinin altında kaldı. İşsizlik anlamında ülke için işlerin yolunda gittiğini gösteren bu veri, kripto para piyasaları için olumsuz anlam taşıyor.

  Bitcoin Veriler Sonrası Düştü!

  Merakla beklenen büyüme ve işsizlik verilerine ise kripto para piyasalarının ilk tepkisi olumsuz oldu. Lider kripto para birimi 400 dolardan fazla bir düşüş sergilerken, dengelenme çabaları etkisi ile fiyatını %bitcoin+usd% dolar düzeylerine getirdi. Uzmanlar 28 bin 663 doların altına sarkma yaşanmaması halinde düşüşün telafi edilebileceğine yönelik görüşlerini paylaştılar.

  Verilere göre sert düşen büyüme FED’in elini zorlaştırırken, işsizlik rakamları bu anlamda rahatlatıyor. FED, yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmak için faiz silahını kullanırken, bu silah ile riskli varlıkları olumsuz etkiliyor. FED; büyüme, enflasyon ve işsizlik üçgeninde bir denge oluşturmak adına faiz politikasını belirliyor. Açıklanan son verilerle birlikte enflasyon verisinin önemi de giderek arttı!

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle