Kripto Para

Kripto piyasası çökerken kurumsallar ne yaptı?

  Kurumsal şirketlerin kripto para alımlarında başvurduğu, dünyanın en büyük borsası olarak görülen LMAX Digital bir açıklamada bulundu. Borsa, geçtiğimiz hafta Bitcoin’in (BTC) 30 bin dolar seviyesine kadar gerilemesi ile birlikte kurumsalların bu durumu bir “alım fırsatı” olarak değerlendirdiğini belirtti.

  2020 yılının ikinci yarısında, kripto para piyasaları için çok önemli bir gelişme yaşandı. Ağustos 2020’de, yazılım şirketi MicroStrategy Bitcoin satın aldı. Böylece MicroStrategy, ilk kez kripto para yatırımı yapan kurumsal şirket oldu. Bu aşamadan sonra kurumsal şirketler kripto para piyasasına girmeye başladı ve piyasaların seyri değişti. Kurumsal şirketlerin kripto para alımları için başvurduğu, dünyanın en büyük borsası olarak kabul gören LMAX Group CEO’su David Mercer, piyasada son görülen çöküşlerde kurumsalların nasıl bir yol izlediğine ilişkin bir açıklama yaptı.

  LMAX Group CEO’sunun Açıklamaları

  Bilindiği gibi kripto para piyasası geçtiğimiz hafta çok ciddi bir fiyat düzeltmesi ile karşı karşıya kaldı. Lider Bitcoin, bu çöküşte 30 bin dolar bandına kadar geriledi. LMAX Digital tarafından yapılan açıklamaya göre kurumsal şirketler bu çöküşü “alım fırsatı” olarak değerlendirdi. Kripto para analizleri yapan Glassnode da benzer şekilde balinaların çöküşte yoğun olarak BTC aldığını açıklamıştı. 

  LMAX Group CEO’su David Mercer konuya ilişkin olarak “Tabii ki bu işe uzun vadeli bakan kimseler için (çöküş) alım fırsatıydı. 28 binde mi, 35 binde mi yoksa 40 bin dolarda mı aldılar, bunu bilemeyiz.” dedi.

  Kara Çarşamba’da 170 Bin BTC Trade Edildi

  12 Mart 2020’de kripto para piyasalarında yaşanan çöküş sonrası, o gün “Kara Perşembe” olarak anılmaya başlandı. 19 Mayıs Çarşamba günü yaşanan çöküşlerden sonra o gün de “Kara Çarşamba” olarak anılmaya başlandı. Kara Çarşamba’da BTC %30’dan fazla düşüş yaşarken, LMAX Digital günlük 6,6 milyar dolarlık hacimle karşılaştı. Mercer konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “İşlem yapılan coin sayısı, dolar miktarından daha iyi bir göstergedir. Rekor düşüşün olduğu günde Bitcoin için ortalama fiyat 35 bin dolardı, yani yaklaşık 170 bin Bitcoin trade edildi.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle