Kripto Para

Kripto paraya ne kadar güven duyuluyor?

  Son zamanlarda Thodex ve Vebitcoin ile ilgili çıkan haberler, yatırımcılarda kripto para konusunda bir güvensizlik oluşturdu. Online anket platformu Havucum, oluşan bu güvensizlik havasında katılımcıların kripto para yatırımlarını ne kadar güvenli bulduğunu sordu.

  Bitcoin (BTC) ile birlikte diğer kripto para birimleri Aralık 2020’de başlayan boğa piyasası ile birlikte çok ciddi bir benimsenme ile karşılaştı. Ana akımda yaygın şekilde ele alınmaya başlanana kripto paraların benimsenmesinde MicroStrategy ve Tesla gibi dev şirketlerin, rezervlerine Bitcoin eklemesi önemli rol oynadı. Kurumsallardan ve bireysellerden gelen yoğun ilgi ve taleple birlikte Bitcoin ve Ethereum (ETH) gibi birçok kripto para rekor fiyatlarına ulaştı.

  Büyük bir hızla daha da yaygın hale gelen kripto paralarına duyulan güven, yerli piyasalarda geçtiğimiz günlerde Thodex ve Vebitcoin borsalarının gündeme gelen olayları ile sekteye uğradı. Dolandırıcılık iddiaları, iflas haberleri, borsaların işlemlerini durdurması gibi haberler, yatırımcılarda güven kaybına yol açtı. Ancak online anket platformu Havucum tarafından yapılan bir anket, katılımcıların kripto para yatırımlarına ne kadar güven duyduğuna ışık tuttu.

  Katılımcıların Yüzde 70’i Kripto Para Yatırımını Güvenli Buluyor

  Katılımcıların %70’i kripto para yatırımı yapmayı güvenli bulduğunu belirtti. Ayrıca katılımcıların %72’si kripto para yatırımı yapmayı düşündüğünü, %35’i ise halihazırda kripto para yatırımı yaptığını belirtti. Kripto para yatırımı yapan %35’lik kesimin %70’i ise Türkiye’de bulunuyor. Söz konusu ankette cinsiyet dağılımı, sektördeki kadın-erkek yatırımcılarının dengeli olduğuna işaret ediyor. Ankete göre eğitim seviyesi arttıkça, kripto para yatırım oranı da artıyor.

  Ankette, katılımcıların %78’i yapmış olduğu kripto para yatırımlarından kar elde ettiğini belirtti. Ayrıca katılımcıların büyük çoğunluğu, ekseriyetle teknoloji sektörü olmak üzere kripto paraların alışverişlerde kullanılabilmesini istediğini belirtti.

  Temmuz 2020’de İnsanlar Ne Düşünüyordu?

  Temmuz 2020 döneminde Akademetre Araştırma Şirketi tarafından Paribu adına yapılan araştırmada, Türkiye’deki kripto para piyasasına ilişkin şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkmıştı. “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması” isimli araştırmada, söz konusu dönemde Türkiye’de kripto para işlemi yapan kişilerin oranı %0,7 çıkmıştı. Ayrıca aynı araştırmada o dönemde kripto paralara güvenenlerin oranı da %34 çıkmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle