Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 19 Mayıs 2021

  Kripto para piyasasında yaşanan sert düşüş, Bitcoin başta olmak üzere tüm popüler kripto para yatırımcılarını şaşkına çevirdi. Kısa sürede sağlam destek noktası olarak gösterilen seviyeleri de aşağı yönlü kıran kripto paralar, düşüş hareketine devam ederken yatırımcılar da büyük panik yaşadı.

  19 Mayıs Çarşamba günü kripto para piyasasında Bitcoin ve önde gelen altcoin fiyatını etkileyen gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  Geçen hafta Tesla CEO’su Elon Musk’ın, şirketin artık Bitcoin’i ödeme olara kabul etmeme kararından sonra ortaya çıkan düşüş trendi hız kazandı. Tesla’nın Bitcoin satıp satmadığı tartışmaları piyasa üzerinde büyük çaplı bir spekülasyona neden oldu. Tüm bunların üzerine Çin’den gelen haberler piyasayı yerle bir etti.

  Çin’in finansal kurumların ve ödeme şirketlerinin kripto para birimi işlemleriyle ilgili hizmetler sağlamalarını yasaklayan duyurusu, Bitcoin ve diğer kripto paralarda satışları hızlandırdı. Çinli düzenleyiciler, finans kurumları tarafından kripto para birimlerinin kullanımını azaltma çabalarını yoğunlaştırdıktan sonra Bitcoin fiyatı adeta çakıldı. 

  Bitcoin fiyatının 2021 sonunda 400 bin dolara ulaşacağını iddia eden Kerem Tibuk, geri adım atmıyor. Ünlü analist Carter Worth, katıldığı programda Bitcoin fiyatının 29 bin dolara kadar düşebileceğini söyledi. 

  Para Birimi Denetleme Ofisi’nin (OCC) yeni başkanı, geçtiğimiz yıl yayınladığı kripto ile ilgili kılavuzu gözden geçireceğini söyleyince piyasadaki satış baskısını daha da arttırdı. Avrupa Birliği Parlamentosu üyesi olan Alman siyasetçi Sven Giegold Bitcoin (BTC) madenciliği için kullanılan enerji miktarına sınırlama getirilmesini istedi.

  Altcoinlerde kripto para veri analiz şirketi Santiment’ten alınan veriler Ethereum (ETH) balinalarının düşüş sırasında ETH satmadıklarını ortaya koydu. Bunun yanı sıra ağ üzerinde Berlin hardfork’u ile birlikte Ethereum ağına karşı oluşabilecek tehditler yüzde 50 azaltıldı.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri

  ABD merkezli dev yatırım bankası JP Morgan analistleri, BTC fonlarından çıkışın hız kazanıp altın fonlarına geçişin başladığına dikkat çekti. Borsalardan gelen güncel verilere göre BTC fiyatı yüzde 19 oranındaki düşüşle 35.749 dolar seviyesinden işlem görüyor. Altcoinlerde ise ETH fiyatında yüzde 25 kayıp dışında yüzde 30’un üzerine aşan kayıplar takip ediliyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle