Kripto Para

Kripto para borsaları Mayıs ayında rekor kırdı!

  Kripto para piyasalarında Mayıs ayında çok sert düşüşler yaşandı. Birçok etkene bağlı yaşanan bu düşüşler, piyasada yatırımcıları panik satışlarına itti. Artan yoğun panik satışları sonucunda, Smilarweb verilerine göre Mayıs ayında kripto para borsaları ağ trafiğinde tüm zamanların rekorunu kırdı.

  Kripto para piyasalarında Mayıs ayı çok şiddetli düşüşler görüldü. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 19 Mayıs tarihinde 30 bin dolara kadar geriledi. Çeşitli etkenlere bağlı olarak yaşanan bu düşüş, haliyle piyasanın genelini de aşağı yönlü etkiledi. Yaşanan sert düşüşler, kripto para piyasalarında tarihe geçti. Bu düşüşler Elon Musk’ın açıklamaları sonrasında hafif sallantılarla başladı, Çin’den gelen yasaklama haberleri ile daha da kızıştı. Piyasada ortam ısındıkça, yatırımcılar da panik satışları yaptı ve bununla birlikte artan satış baskısı, kripto para borsalarında yoğunluğu da beraberinde getirdi.

  Ocak 2018’e Çok Benzer Bir Grafik Söz Konusu

  Smilarweb ve The Block verilerine göre dünya genelinde kripto para borsalarının ağ trafiği Mayıs ayında 638,2 milyona ulaştı. Bu seviye, tüm zamanların rekoru olarak kaydedildi. Aslında verilere bakıldığında, borsaların ağ trafiği Şubat ayı haricinde aydan aya zaten rekorlar kırarak ilerliyordu. Benzer bir şekilde Ocak 2018 döneminde, piyasadaki boğa koşusu sonlandığında da borsaların ağ trafiği benzer bir yoğunluğa ulaşmıştı. Bu da Ocak 2018’den sonraki dönemin bir benzerinin yaşanabileceğine işaret ediyor.

  Türkiye’den Listede Sadece Paribu Var

  Ocak 2018’de kripto para borsalarının ağ trafiği 531,7 milyon ile rekor kırmıştı. Mayıs 2021’de ise ağ trafiği Nisan ayına göre %20 oranında artış göstererek 638,2 milyona ulaştı. Bu, piyasalara daha fazla yatırımcının girdiğini gösteren bir başka unsur olarak yorumlandı.

  Mayıs ayında yatırımcıların en çok ziyaret ettiği kripto para borsası %39,4 yoğunluk ile Binance oldu. Binance’in ardından listede 2. sırada ise ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase %19’luk yoğunluk ile yer aldı. Türkiye’den ilk 20’ye girmeyi başaran tek kripto para borsası ise verilere göre Paribu oldu. Paribu söz konusu listede 8,8 milyon yoğunluk ile 19. sırada yer aldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle