Kripto Para

JPMorgan açıklama yaptı, BTC fırladı!

  ABD’nin ve dünyanın en büyük bankacılık kuruluşlarından biri olan JPMorgan, kripto varlıklarla ve artan kurumsal taleple ilgili bir açıklamada bulundu. Bankanın açıklamalarından kısa bir süre sonra Bitcoin (BTC) ani artışlar göstererek 47 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2021’in ilk dönemlerinde neredeyse sürekli olarak rekor tazeledi. Ocak’ta 42 bin dolar, Şubat’ta 58 bin dolar, Mart’ta 62 bin dolar ve Nisan’da 65 bin dolar seviyesine kadar yükselerek rekorlar kıran BTC, Mayıs ayında ise 30 bin dolara kadar geriledi. Temmuz ayının sonlarında yeniden hareketlenen BTC, Ağustos ayında yatırımcılarının yüzünü güldürmeye başladı. BTC, Temmuz ayı sonlarına doğru Amazon ve Tesla söylentileriyle yükselişe geçmedi. Şimdilerde ise BTC’deki yükselişleri JPMorgan tetikledi.

  Haberler ve Söylentilerin BTC Fiyatındaki Etkisi

  21 Temmuz tarihinde Bitcoin yükseliş hareketliliklerini başlattı. BTC’nin bu dönemde yükselişe geçmesinin arkasında e-ticaret devi Amazon’un BTC ödemelerini kabul edeceği söylentileri yer aldı. Öte yandan aynı dönemde Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Tesla’nın da yeniden BTC ödemelerini kabul edebileceğinin sinyallerini verdi. Gelen söylentilerle birlikte Bitcoin’in tepkisi de yukarı yönlü ivmelenmeyle oldu. Şimdi ise ABD’nin ve dünyanın en büyük bankacılık kuruluşlarından biri olan JPMorgan’ın açıklaması, BTC’nin 47 bin dolar üzerine çıkmasına yardımcı oldu.

  BTC Önemli Bir Direnci Geride Bıraktı

  JPMorgan, kripto paralar için kurumsal taleplerin arttığını açıkladı. JPMorgan’ın bu açıklamasıyla birlikte halihazırda ralli sinyalleri veren Bitcoin, hızla 47 bin dolar barajının üzerine çıktı. JPMorgan açıklamasından önce BTC 46 bin dolar seviyesinin hemen üzerinde seyrediyordu. Aslında bakıldığında çok büyük bir yükseliş gibi görünmese de analistler, 47 bin dolar seviyesinin BTC için güçlü bir direnç noktası olduğunu ifade ediyordu. Yani aslında JPMorgan açıklamasıyla birlikte tetiklenen BTC, önemli bir direnci aşmış oldu.

  JPMorgan’ın Açıklamaları

  Kripto paralar için kurumsal talep artışı olduğunu bildiren JPMorgan’ın söz konusu açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

  “Vadeli işlem piyasalarında, kripto varlık için artan kurumsal talebe ilişkin açık işaretler söz konusu. CTA trader’ları short pozisyonlarından çıkarak long pozisyonlara geçmek zorunda kaldı.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle