Kripto Para

Jack Dorsey ve FTX CEO’su, BTC konusunda karşı karşıya geldi!

  Dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan FTX borsasının kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, yakın tarihli bir röportajında Bitcoin’in (BTC) ödemeler için uygun olmadığını dile getirmişti. Genç CEO’nun bu açıklamaları tepki çekerken, tepki gösterenlerden biri de Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey oldu.

  Geçtiğimiz hafta kripto para piyasasında müthiş bir kriz yaşandı. Terra blok zincirinde yer alan 2 kripto para birimi çöküş yaşadı ve bu durum Bitcoin (BTC) fiyatına da yansıdı. ABD dolarına 1:1 sabitlenen UST’nin sabitliğinin bozulması ve LUNA’nın aşırı miktarlarda çoğalması ile iki varlığın fiyatı da toparlanamayacak derecede düştü. Bu süreçte 25 bin dolar bandına kadar sarkan Bitcoin için bir kez daha tartışmalar gündeme gelmeye başladı. Yaşanan kriz, Bitcoin’in bir ödeme aracı olup olamayacağı konusundaki tartışmaları alevlendirdi.

  FTX CEO’sunun Açıklamaları

  Bitcoin’in ödeme ağı olup olamayacağına ilişkin kritik bir açıklama Pazartesi günü FTX borsasının CEO’su Sam Bankman-Fried’dan geldi. Genç CEO, Financial Times’a verdiği röportajda Bitcoin’in ödemeler konusunda yetersiz ve yavaş kaldığını ve hatta Proof of Work (PoW) mekanizmasının da çevreye zarar verdiğini iddia etti. Bankman-Fried’ın bu açıklamalarına kripto topluluklarından tepki gelirken, bir tepki de Bitcoin’e verdiği yoğun destekle tanınan Jack Dorsey’den geldi. Twitter’daki CEO’luk görevini bırakan ve Block CEO’su olan Dorsey, Bankman-Fried’ın açıklamalarına itiraz etti.

  “Ve Sen Bunu Röportajında Söylemedin”

  Bankman-Fried Bitcoin ile ilgili olumsuz açıklamalarda bulunduktan sonra topluluklardan gelen tepkiler sonrasında bir açıklamada bulunmuştu. Genç CEO bu açıklamasında ise “Ben aslında Bitcoin’in değer saklama aracı olarak potansiyele sahip olduğunu söylemiştim. Bitcoin ağı saniyede binlerce ya da milyonlarca işlemi yapamaz ama Bitcoin Lightning ve diğer Katman 2 sistemlerle transfer edilebilir” sözlerini dile getirdi. Ünlü CEO’nun bu açıklamasına yanıt veren Dorsey ise “Ve sen bunu röportajında söylemedin çünkü…” diyerek bir imada bulundu.

  FTX CEO’su: Her Cümlede ‘Lightning’ Kelimesi Geçmeyebiliyor

  Fried-Bankman’a, daha sonra dile getirdiklerini neden röportajında söylemediğini imalı bir şekilde soran Dorsey’in sorusuna yanıt veren Bankman-Fried, bu yanıtında da ortalama bir açıklama ile aslında soruyu geçiştirdi. Genç CEO “Gerçekten mi? Bitcoin’in birçok yolla transfer edildiğini her röportajda söylemenin birçok seçeneği var. Bu soru bana çok soruluyor ve her cümlede de ‘Lightning’ kelimesi geçmeyebiliyor” dedi.

  Dorsey: Bu Kadar Zor Değil

  FTX CEO’sunun yanıtından tatmin olmayan Jack Dorsey, bu açıklamaya bir cevap daha verdi ve “Çok da zor değil. Sadece ‘Lightning ağı, Bitcoin’i her gün ve hızlı şekilde transfer edebilmek için tasarlandı’ denilebilir” dedi. FTX CEO’su da bunun üzerine şu yanıtı vererek tartışmayı noktaladı:

  “Evet, zaten birçok röportajımda Lightning ile ilgili konuşuyorum. Sorun şu ki birçok röportajda aynı şeyi 12 farklı şekilde anlatmak zorunda kalıyorum. Benim söylemek istediğim şeyi değiştirmesinler ve bağlamından koparmasınlar diye bunu yapıyorum.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle