Kripto Para

İzmir’de Bitcoin madencilerine baskın!

  Kripto para sektörünün giderek artan popülerliği ve kripto para birimlerinin yükselen fiyatları madencilik işlerini de ön plana çıkarıyor. İzmir’de düzenlenen operasyonda yasa dışı yollarla ülkeye sokulduğu tespit edilen çok sayıda madencilik cihazı ele geçirildi…

  Kripto para sektöründe son dönemdeki gelişmelerle birlikte kripto para madenciliği de öne çıkmaya başladı. İzmir’de Gümrük Muhafaza ekiplerince yapılan bir operasyonda kripto para üretiminde kullanılan 501 adet cihaz ele geçirildi. Bu cihazların ülkeye yasa dışı yollarla sokulduğu tespit edildi.

  Yetkililerin yapmış olduğu araştırma ve incelemenin ardından kaçak yolla getirilen Bitcoin madencilik cihazlarının değerinin 5 milyon TL civarında olduğu açıklandı. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce 136 Gümrük Muhafaza İhbar hattına gelen bir ihbar değerlendirildi.” denildi.

  5 Milyon TL’lik Kripto Para Madencilik Cihazı

  Son dönemlerde kamuoyunu sıklıkla meşgul eden kripto paraların üretilmesinde kullanılan cihazların Türkiye’ye yasadışı yollardan sokulduğu belirtilen ihbarda yer alan bilgiler titizlikle incelendi. Yürütülen araştırma sonucunda ihbara konu cihazların bulunduğu adres tespit edilerek operasyon için harekete geçildi.

  Ticaret Bakanlığı ve Gümrük Muhafaza ekiplerince İzmir’de düzenlenen operasyonda depo olarak kullanılan bir iş yerine ait olan adrese baskın yapıldı. Muhafaza memurlarının yapmış olduğu aramada karton kutuların içinde çok sayıda elektronik cihaz bulunduğu görüldü.

  Bitcoin Asic Madencilik Cihazları

  Operasyonla ilgili Ticaret Bakanlığı açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “Gerçekleştirilen incelemeler neticesinde kutuların içerisindeki cihazların üzerinde “Bitcoin asic” ibaresinin bulunduğu, bu cihazların kripto para üretiminde kullanıldığı belirlendi. Gümrük Muhafaza ekiplerinin başarılı operasyonu neticesinde yasadışı yollardan Türkiye’ye sokulan cihazların yaklaşık 5 milyon lira piyasa değerinde olduğu tespit edildi.” Operasyonda 501 adet data üretim cihazına el konulurken sorumlular hakkında yasal işlem başlatıldı. İzmir’de düzenlenen operasyon hakkında işlemlerin devam ettiği öğrenildi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle