Kripto Para

Çin, kripto madencilerine karşı yeni savaş açtı!

  Mayıs ayında kripto para madencilerine yönelik attığı yasaklama ve kısıtlama adımlarıyla kripto para sektörüne damgasını vuran Çin’de, madencilere karşı başlatılan savaşın sona ermediği görülüyor. Çin’in Hebei bölgesinde, sanal para madencilerine operasyon başlatılacağı duyuruldu.

  Kripto para piyasaları, Mayıs ayında çok büyük bir geri çekilme ile karşılaştı. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın 12 Mayıs’ta yaptığı Bitcoin (BTC) açıklamalarıyla sarsılan piyasa, Çin’in kripto para madencilerine karşı başlattığı kapatma operasyonlarıyla büyük bir yıkıma uğradı. Çin, Mayıs ortasında başlattığı bu harekatı daha sonra devam ettirdi ancak bir süredir sessizliğini koruyordu. Piyasaların toparlanmaya başladığı son dönemlerde, Çin bir kez daha kripto para madencilerine yönelik yasaklama operasyonu açıklamalarıyla gündeme geldi.

  Çin’de “Sanal Para Madencilerine” Yeni Operasyon

  Çin’in Hebei eyaletinin yönetimi tarafından yapılan resmi açıklamada “sanal para madencilerinin” büyük bir tehdit oluşturmaya devam ettiği belirtildi. Açıklamada, yapılan araştırmalardan sonra Ekim ayı itibariyle yasaklama, kısıtlama ve kapatmaların tekrar başlayacağı ifade edildi. Çin’de, kripto para madencilerine yönelik yürütülen operasyonlar sonrasında, başta Bitcoin olmak üzere neredeyse tüm kripto para birimleri %50 civarında değer kaybı yaşamıştı.

  Hebei Yönetimi Tarafından Yapılan Resmi Açıklama

  Çin’in Hebei eyaletinin resmi yönetimi tarafından sanal para madencilerine ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  Sanal para madenciliği, Çin’in karbon nötr politikasına zıt düşen bir uygulamadır. Ülkenin mali düzenini bozmakta ve ne olduğu açıkça belli olmayan, finansal riskleri yüksek varlıklar barındırmaktadır. Bu durum, ekonomik ve sosyal kalkınmayı olumsuz yönde etkilemektedir. Ulusal güvenlik için de bu durum bir tehdit oluşturmaktadır.

  30 Eylül tarihinden önce ilgili kurumların, bilgi sistemleri şirketlerini denetlemesi ve doğrulaması gerekmektedir. Şirketlerin yasadışı madencilik için bilgi işlem gücünü kullanmasının kesinlikle engellenmesi gerekmektedir. Her düzeydeki parti ve devlet kurumları burada öncü olmalıdır.”

  Yaptırım ve Cezalar Kapıda

  Resmi yönetim tarafından yapılan açıklamada, her düzeydeki departmanların, bilgileri raporlamasının ve tespit edilen sorumluların derhal bildirilmesinin zorunlu olduğu ifade edildi. Açıklamada, bilgi işlem gücünden yararlanarak, yasadışı madencilik yapan herkesin çok ciddi şekilde cezalandırılacağı ifade edildi. Ayrıca açıklamada, Çinli vatandaşların da karşılaştıkları benzer durumları yetkililere bildirmeleri istendi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle