Kripto Para

ETH için çözüm aranırken Optimism güncellemesi ertelendi

  Son dönemde yüksek işlem maliyetleri ile sık sık eleştiri oklarının hedefi olan Ethereum ağıyla ilgili bir gelişme daha yaşandı. Ethereum ağına özel teknoloji geliştiren Optimism, mainnet güncellemesini ertelediğini duyurdu…

  Kripto para dünyasında özellikle DeFi kullanıcılarının en çok tercih ettiği ağlardan Ethereum tabanlı platformlar büyük ilgi görüyor. Ethereum için özel olarak tasarlanan Optimism, uzun zamandır beklenen güncellemesini dolandırıcılık riskleri sebebi ile ertelemek durumunda kaldı. Bu gelişme Ethereum yatırımcıları ve kullanıcıları tarafından hayal kırıklığı olarak karşılansa da ağ geliştiricilerinin iyimser bekleyişi sürüyor. 

  Kripto para sektöründe daha önceden Plasma Group ismini kullanan Optimism, Ethereum ağına yaptığı katkılar ile hafızalara kazındı. Yaklaşık 2 buçuk yıldır Optimistic Rollup teknolojisini Ethereum ağı üzerine uygulayan geliştiriciler, ağ kullanıcılarına üzücü haberi verdi. Optimism ekibinden yapılan duyuruda mainnet güncellemesinin birkaç ay daha ileriye ertelendiği belirtildi.

  Güncel durumda 1 ETH fiyatı %ethereum+try% TL. Döviz cinsinden ise %ethereum+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ethereum 24 saatte %ethereum+yuzde%.

  Ethereum Ağında Çözüm Aranıyor

  Yükselen işlem maliyetleri ile başı derde giren Ethereum geliştiricileri, ağın gözden düşmemesi için yenilikçi çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Optimism mainnet de kısa süre içinde hazır olacağı açıklanmasına rağmen beklentileri karşılayamadı. Ethereum geliştiricileri, zaman kısıtlamalarından muzdarip olduğu için Optimism geliştirmesine belirtilen zamanda hazırlanamadı

  Optimism tarafından geliştirilen Optimistic rollup teknolojisi, ağ üzerinde saniye başına düşen işlem sayısını arttırarak işlem maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor. DeFi dünyasının yıldızı haline gelen Ethereum tabanlı platformlar, Optimism güncellemesini büyük bir hevesle beklemeye devam ediyor

  Dolandırıcılık Riskleri Kafaları Karıştırdı

  Uzmanlar, ETH ağına bağlı platformlarda yeterince altyapı hazırlığı olmadan Optimism mainnet’ine geçiş olması durumunda dolandırıcılık riskleri ile karşılaşılabileceğini vurguladı. Uzmanların bu görüşü sebebi ile belirtilen sürede ertelemeye gidildiği açıklandı. Optimism ekibi ağ üzerinde dolandırıcılık riski oluşmaması için güncellemeleri ertelediğini duyurdu.

  Kripto para basınında geniş yankı bulan bu duyuru, Ethereum ağı kullanıcılarında hayal kırıklığı yaratsa da işlem maliyetlerinin düşürülecek olması iyimser görüşü koruyor. Ethereum özellikle son dönemde artan maliyetler sebebi ile yoğun şekilde eleştiriliyor. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Optimism ile gelecek teknolojinin ağı uzun vadede 100 kat iyileştirebileceğini söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle