Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 6 – 12 Eylül 2021

  Kripto para piyasasındaki belirsizlikler devam ederken Bitcoin (BTC) fiyatındaki değişimler dikkat çekiyor. Yatırımcıların yükseliş beklentilerine rağmen konsolide olmaya devam eden BTC’de yükseliş için gerekli haber akışı bir türlü gelmedi. En büyük kripto para birimi son dönemde geri sarmaya başlarken toparlanma sinyalleri yakından takip ediliyor.

  13 Eylül 2021 Pazartesi günü itibarıyla Bitcoin ve altcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeler ile fiyat hareketliliklerini özel haberimizden öğrenebilirsiniz. 

  6 Eylül Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Geride kalan haftanın açılış gününde BTC fiyatındaki yükseliş beklentileri havada kaldı. Yatırımcısını memnun etmeyen seviyede bir yükseliş performansı ortaya koyan Bitcoin fiyatında yüzde 1.75 oranında artış gerçekleşti. Volatilitenin düşük olduğu pazartesi gününde sanki fırtına öncesi sessizlik hakim gibiydi. 

  İngiliz bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Standard Chartered, kripto paralarla ilgili ilk raporunu yayımladı. Kurumun hem Bitcoin hem de Ethereum'da yükseliş beklentisinde olduğu görülürken, yatırımcıları umutlandıran açıklaması piyasa üzerinde etki yaratmadı

  Bitcoin'i yasal para olarak ilân eden El Salvador'da son dönemin en çok tartışılan konusu ülkedeki işletmelerin BTC kabul edip etmeyeceği oldu. Konuyla ilgili açıklamada bulunan El Salvador Başkanı Nayib Bukele'nin hukuk danışmanı, “Kabul etmeyenler yaptırımlarla karşılaşacak.” ifadelerini kullandı. 

  7 Eylül Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Tüm yatırımcılar BTC’de yükseliş beklerken en büyük kripto para birimi çok sert düzeltme yaşadı. 7 Eylül Salı gününde borsalardaki Bitcoin fiyatında yüzde 12 oranında kayıp görüldü. Altcoin piyasası da bu düşüşten olumsuz etkilenirken yatırımcılar düzeltme sonrasında büyük kayıplar yaşadı. BTC fiyatı güne 52.674 dolardan başlamasına rağmen gün içinde 43 bin dolar desteğinden sıçradı ve kapanışı 46.779 dolar seviyesinde yaptı. 

  Salı gününde Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda çok büyük bir düşüş yaşandı. En büyük kripto para 42 bin 800 dolara müthiş bir geri çekilme yaşarken, El Salvador başkanı Nayib Bukele'den açıklama geldi. Bukele, dipten BTC aldıklarını söyleyerek yükseliş beklediklerini duyurdu

  Madenciler için yeni blok bulmanın zorluğunu gösteren Bitcoin madencilik zorluğu 2 hafta önceki yüzde 13'lük büyük yükselişin ardından yeniden arttı. Uzmanlar BTC madencilik zorluk ayarlamasında yüzde 4.5'luk artış tespit etti ve bu durumun üst üste 4. kez yaşandığını kaydetti. 

  8 Eylül Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  BTC fiyatında yüzde 1.54 oranında kayıp yaşanan 8 Eylül Çarşamba gününde en büyük kripto para birimi yatırımcısını üzmeye devam etti. Kripto para piyasası genelinde de sert bir şekilde hissedilen düşüş dalgası yatırımcıları epey yıprattı. 

  Bitcoin madenciliği cihaz üreticisi devi Bitmain, Kuzey Amerika'daki kapasitesini artırma plânları çerçevesinde, Bit5ive ve ISW Holdings şirketleriyle anlaştı. Hosting anlaşması kapsamında dev firma, 56 bin yeni jenerasyon AntMiner cihazıyla, ABD'nin Georgia eyaletinde tesis kuracak. 

  El Salvador'un Bitcoin'i yasal para ilân etmesi kripto para topluluğunda heyecan yaratırken, yeni bir haber gündeme geldi. Forbes'un haberine göre El Salvador'un resmi Bitcoin cüzdanı Chivo'nun altyapısı Amerikan BitGo şirketi tarafından sağlanacak

  9 Eylül Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  9 Eylül Perşembe gününde BTC fiyatındaki volatilite düşük seviyede kaldı. Gün içinde en yüksek ve en düşük seviyeler olarak 47 bin ila 45 bin dolar arasında gidip gelen BTC yüzde 0.70 oranında değer kazandı. Borsalarda günün kapanışı 46.385 dolar seviyesi olarak kayıtlara geçti. 

  Temiz enerjiyle madencilik yapan şirketlerden Bitfarms, Eylül itibariyle 2028 adet Bitcoin tuttuğunu belirtti. Firma ayrıca, bu sene kazılan Bitcoin'lerin sadece yüzde 4'lük kısmının satıldığını duyurarak yatırımcılara moral verdi. Kanadalı firma Eylül ayı sonu gelmeden 7 bin 230 Bitmain S19j cihazını daha sisteme sokacak. 

  10 Eylül Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Tam Bitcoin fiyatı toparlanmaya başlıyor denirken bir satış dalgası daha yaşadı. En büyük kripto para birimi BTC fiyatında 10 Eylül Cuma gününde yüzde 3’ün üzerinde değer kaybedildi. Lider kripto para birimi son dönemdeki performansı ile yatırımcısını üzerken yeniden 44.842 dolara kadar gerilemiş oldu. 

  Bilançosunda 100 binden fazla Bitcoin tutan MicroStrategy'nin iki yöneticisi geçen ay 7'şer milyon dolarlık hisse satışı yapmasıyla gündeme geldi. Bazı analistler bu durumu olumsuz kabul ederken, Bitcoin konusunda ısrarcı olan CEO Michael Saylor ise herhangi bir satış yapmadı.

  Bitcoin hakkında Ağustos ayında 110 bin dolar tahmininde bulunan Fidelity'nin küresel makro direktörü Jurrien Timmer, El Salvador'un yasal para hamlesini yorumladı. Timmer, çok önemli bir test olduğunu söylerken “Yeni bir sayfa açılıyor. Neler olacak göreceğiz ama El Salvador'un hamlesi bence abartılıyor.” dedi.

  11 Eylül Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatındaki geri çekilmeler yatırımcıları endişelendirmeye devam etti. 11 Eylül Cumartesi günü beklenen yükseliş gelmese de bir miktar yukarı yönlü kıpırdanmalar oldu. BTC Fiyatı yüzde 0.71 oranında artarken cumartesi günü sonunda 45.161 dolardan fiyatlandı

  ABD'de Bitcoin ETF'lerinin ne zaman kabul edileceği, tartışmaları hız kazanırken Kanada’dan gelen hamleler dikkat çekti. Bilindiği üzere Kuzey Amerika bölgesinin ilk Bitcoin ETF’i Purpose Bitcoin ETF’ydi. Bundan sonra 3iQ CoinShares Bitcoin ETF’i piyasaya sürülünce ABD’den bu hamlelere cevap gelmedi.

  Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden olan BlackRock’ın CIO’su Rick Rieder, son açıklamasında Bitcoin yatırımı olduğunu söyledi. Ünlü yönetici ayrıca BTC fiyatının gelecekte önemli ölçüde artabileceğine inandığını vurgulamasıyla dikkatleri üzerine çekti.

  12 Eylül Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde BTC fiyatındaki pozitif görünüm bir miktar daha devam etti. Hafta başlarında sert düşen lider kripto para birimi geride kalan günlerde toparlanma başarısı gösteremedi. BTC fiyatı güne 45 bin 160 dolarda başladığı pazar gününde yüzde 2 oranında artarak 46 bin doların üzerine çıkmayı başardı. Ancak bu performans yatırımcıları rahatlatmaya yeterli olmadı. 

  En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatı, 45 bin dolar seviyelerinde işlem görmeye devam ederken hareketsiz BTC miktarında yeni bir rekor kırıldı. Buna göre herhangi bir şekilde bir başka cüzdana aktarılmayan Bitcoin arzının yüzde 93’ü en az son bir aydır hareket etmedi. Glassnode ekibi tarafından duyurulan rakam, bu metrikte yeni bir zirve olarak kayıtlara geçti.

  Bitcoin fiyatındaki sert düzeltme sonrası toparlanma sinyalleri yeterli olmayınca yatırımcıların endişeleri arttı. Uzmanlar, BTC fiyatında yeni düşüş hareketlerinin görülebileceği konusunda yatırımcılara önemli uyarılarda bulundu. Bazı maksimalistler ise BTC fiyatının yıl sonu 100 bin dolara ulaşacağından emin olduklarını söyledi

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle