Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 15 – 21 Ağustos 2022

  Kripto para piyasasını ve küresel piyasaları olumsuz etkileyen FED tutanaklarının açıklanmasından sonra gözler Bitcoin’e (BTC) çevrildi. En büyük kripto para birimi BTC’de kritik bir hafta geride kalırken yatırımcılar sert satış dalgasıyla karşılaştı. BTC boğalarının gücünü kaybetmesi ile birlikte hız kazanan satışlar bazı yatırımcılarda paniğe neden oldu.

  15 ila 21 Ağustos 2022 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  15 Ağustos Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Lider kripto para birimi Bitcoin, haftaya yüzde 0.83 kayıpla başladı ve yatırımcılarını endişelendirdi. Özellikle yeni haftada yükseliş yönlü hareket bekleyen yatırımcılar, 15 Ağustos Pazartesi günü 23.784 dolara kadar gerileme karşısında panik yaşadı. Alt seviyelerden alıcıların desteği iel BTC günü 24.101 dolarda kapatmayı başardı.

  WSJ raporları 2022 yılında yaşanan ayı piyasası yüzünden kripto paralara yatırım yapan pek çok emeklilik fonunun zarar ettiğini açıkladı. Büyük çaplı zarara rağmen yatırımlarının arkasında duran Houston emeklilik fonu, kripto paraların doğası gereği bu yaşananların normal olduğunu söyledi. Emeklilik fonlarında kripto paralara yatırımları hız kesmeden devam etti. 

  Önde gelen kripto para yatırım şirketi Galaxy Digital, son açıklamasında kripto para saklama şirketi BitGo‘yu satın alma planından vazgeçtiğini duyurdu. Bu satın alma iptali, basında geniş yankı bulurken piyasada olumsuz karşılandı. Galaxy Digital şirketi BitGo’yu 1,2 milyar dolara satın aldığını duyurarak tüm dikkatleri üzerine çekmişti.

  16 Ağustos Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  BTC’de ve küresel piyasalarda belirsizlik, konsolidasyon sürecini hızlandırdı. Bu kapsamda 16 Ağustos Salı gününde BTC’de satış baskısı arttı. Gün içinde volatilite artarken Bitcoin yüzde 1.02 kayıpla 23.856 dolarlı seviyelere kadar geriledi. 

  Yatırımcıların yakından takip ettiği ünlü kripto para analisti Michael van de Poppe, BTC hakkında şunları söyledi: “Bitcoin’in konsolide olduğunu görüyoruz, zira geçtiğimiz hafta oldukça iyi bir yükseliş yaşadık. BTC’de yaşanan bu düzeltme çok normal çünkü hiçbir şey düz bir çizgide yükselmez.”

  Popüler kripto para araştırma şirketi Arcane Research raporuna göre, Bitcoin fiyatı artmaya devam ettikçe madencilerin sattığı BTC sayısı azaldı. Raporda madencilerin Haziran ayında 14.600 BTC sattığı fakat Temmuz ayında 6.500 BTC satışı olduğu gözler önüne serildi. Bu detaylar kripto para yatırımcılarında yükseliş umutlarını tazeledi.

  17 Ağustos Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti 

  En büyük kripto para birimi Bitcoin, 17 Ağustos Çarşamba gününde kritik direnç seviyesine kadar geriledi. Gün içi kayıplarını bir nebze telafi eden BTC yüzde 2.17 kayıpla 23.338 dolardan kapanış yaptı. Bu gelişme sonrası gözler basında yer alan haberlere çevrildi.

  Zincir içi analitik şirketi Glassnode, iki yıldan fazla bir süredir ilk kez kısa vadeli BTC yatırımcıların uzun vadeli BTC yatırımcılarından daha aktif olduğunu kaydetti. Söz konusu raporda “Mayıs ve haziran aylarındaki satış dalgasında, kısa vadeli Bitcoin yatırımcıları, 20 bin dolar veya altından satın alımlar gerçekleştirdi.” ifadeleri yer aldı. Bu rapor kripto para topluluğunda yeni bir tartışma yaratmaya yetti.

  3iQ CEO’su Fred Pye, Blockchain Futurist Konferansı’nda BTC değerlendirmesinde bulundu: “Bitcoin’in 60 bin dolardan 30 bin dolara indiğini gördük. Ardından DeFi alanının ve insanların yarattığı borç verme modellerinin çökmesiyle kripto finansal krizini yaşadık. 30 bin dolardan 20 bin doların altına inen bir satış yaşandı. Ve bence bu sarsıntıların çoğunun geride kaldığını gördük. Bunun daha uzun süre devam edeceğini düşünmüyoruz.

  18 Ağustos Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  En büyük kripto para birimi BTC’de belirsizlik devam ederken piyasada boğaları destekleyecek haber akışı azaldı. Bunun sonucunda Bitcoin 18 Ağustos Perşembe gününde yüzde 0.58 oranında kayıp yaşadı. Günün sonunda popüler borsalarda Bitcoin’de 23.203 dolarlı seviyeler takip edildi. 

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği isimlerden Kraken CEO’su Jesse Powell Bitcoin beklentilerini özetledi: “Açıkçası makro ekonomik ortamda yaşanan tüm bu çılgınlıkların olabileceğini tahmin etmiyordum. Ancak hala sene sonunda bir Bitcoin’le bir Bugatti alınabileceği konusundaki umudumu sürdürüyorum.” Ünlü borsanın yöneticisinden gelen bu açıklamalar yatırımcılarda heyecan yarattı.

  Deneyimli analist Michael Van de Poppe, Bitcoin’deki sert satışlara rağmen hala destek seviyesinin üzerinde olduğunu söyledi. FED tutanaklarının açıklanmasıyla birlikte BTC’de volatilitenin artacağını kaydeden analist yatırımcılara dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu. 

  19 Ağustos Cuma Bitcoin Borsa Özeti 

  Bir süredir aşağı yönlü hareket yapan BTC’de sert satışlar yaşanması yatırımcılarda panik satışlarına yol açtı. 19 Ağustos Cuma gününde Bitcoin yüzde 10.22 oranında değer kaybıyla yatırımcılarını tedirgin etti. Küresel piyasalarda risk iştahının azalmasıyla birlikte BTC fiyatı 20.831 dolara kadar geriledi. 

  Önde gelen BTC boğası Michael Saylor, sosyal medya hesabından Manchester United’ı satın alma konusunda şaka yapan ünlü milyarder Elon Musk’a yanıt verdi. “Biraz daha Bitcoin satın almanızı tercih ederiz.” diyen Saylor’un bu cevabı, kripto para topluluğundan büyük destek gördü ve sosyal medyada çok konuşuldu. 

  Finans şirketi Fidelity Investments’ın küresel makro direktörü Jurrien Timmer, BTC analizini paylaştı: “Bitcoin altının erken gelişmiş küçük kardeşiyse, Bitcoin’in altınla olan ilişkisine bakmak mantıklıdır. Teknik olarak, son satışlar, yılların en büyük aşırı satım durumunu oluşturdu.” Timmer, uzun vadede BTC yükseliş beklentisinin devam ettiğini kaydederek dikkatleri üzerine çekti. 

  20 Ağustos Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde BTC’de tam 6 gündür devam eden düşüş karşısında tepki hareketi geldi. Satış baskısına rağmen 20 Ağustos Cumartesi gününde Bitcoin fiyatında yüzde 1.48 oranında değer artışı kaydedildi. Gün içi 20.784 dolara kadar inen Bitcoin popüler borsalarda kapanışı 21.138 dolardan yaparak yatırımcısına umut verdi.  

  Yatırımcıların yakından takip ettiği analistlerden Ali Martinez, son paylaşımında Bitcoin madencilerinin son iki haftada 6.000 BTC sattığını açıkladı. CryptoQuant’tan aldığı verileri paylaşan analistin bu açıklaması sosyal medyada büyük ses getirdi. Yaklaşık 130 milyon dolarlık BTC satışı yatırımcılardaki endişeleri arttırdı. 

  Japon finans şirketi SBI, Rusya'daki kripto para madencilik faaliyetlerini sonlandıracağını duyurdu. Bu açıklama kripto para basınında geniş yankı bulurken BTC’deki satışların hız kazanmasına neden oldu. Bitcoin fiyatındaki düşüş yatırımcıları etkilediği kadar kurumsal şirketleri de etkiledi.

  21 Ağustos Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde Bitcoin’de yüzde 1.79 oranında artışla toparlanma sinyallerini sürdürdü. Sert satışların arından beklenen tepki yükselişinin düşük oranda kalması ise bazı yatırımcılarda endişeye yol açtı. Tüm bunlara rağmen 21 Ağustos Pazar günü sonunda BTC fiyatı 21.517 dolarlı seviyeden işlem gördü.

  Keefe, Bruyette & Woods’un hisse senedi eş başkanı Paul McCaffery, BTC’de yatırımcıları korkutan düşüşün nedenini özetledi: “Kripto paralar artık üzerinde düşünülmüş, yenilikçi, yıkıcı teknolojiler listesinde yer alıyor ve ortalama bir bireysel yatırımcı tarafından yüksek riskli olarak görülüyor. Dolayısıyla kötü haberleri alıyorlar, bir nevi benimsiyorlar ve işte bu yüzden Bitcoin’in fiyatı düşüyor.

  Ünlü altın yatırımcısı ve Bitcoin karşıtı Peter Schiff, piyasadaki düşüşü fırsat bilerek yeni açıklamalarda bulundu: “Birçoğunuz beni FUD yaymakla suçladınız. Bu Tweet’ten bu yana geçen 5 gün içinde Bitcoin fiyatı %14’ün üzerinde düştü. Tweetimle dalga geçenler uyarımı dikkate almalı ve satış yapmalıydı. Satmak için hala zaman var. Geç olması hiç olmamasından iyidir!” Bu açıklamalar yatırımcılarda panik satışlarını tetikledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle