Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 29 Eylül – 5 Ekim 2021

  En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatında yaşanan yükseliş hareketleri, altcoin piyasasını da hareketlendi. Geride kalan haftada popüler altcoin fiyatlarında yaşanan yükselişler yatırımcıların yüzünü güldürmeye yetti. Bazı altcoin projelerinde uzun bir süredir beklenen boğa rallileri dikkat çekerken, genel anlamda yatırımcılar için olumlu geçen bir hafta oldu. Kripto para yatırımcılarının en çok takip ettiği popüler altcoin fiyatlarındaki yükselişte etkili olan pek çok gelişme de basında geniş yankı buldu.

  29 Eylül ile 5 Ekim 2021 tarihleri arasında altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  29 Eylül Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasının genelinde görülen yükseliş trendi, altcoin piyasasına olumlu yansıdı. 29 Eylül Çarşamba gününde en popüler altcoinlerden biri olan Binance Coin (BNB) fiyatında yüzde 10’dan fazla artış gerçekleşti. En fazla kazanç sağlayan bu altcoini XRP, SOL ve DOGE takip etti. 

  Ripple ile SEC arasında devam eden dava sürecinde yargıç Analisa Torres önemli bir karar aldı. XRP yatırımcılarının davaya müdahale talebini reddeden yargıç, bununla birlikte “mahkeme dostu” statüsünde katılmalarını kabul etti.

  Dallas Mavericks basketbol takımı sahibi ve ünlü milyarder Mark Cuban, insanların her ay binlerce dolarlık Mavericks ürünleri satın almak için Dogecoin kullandığını belirtti. Ünlü milyarder, önde gelen şaka parayı eğlence amaçlı almıştı.

  30 Eylül Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Altcoin piyasasındaki olumlu görünüm Perşembe gününde devam etti. En popüler altcoin projeleri arasında BNB yine yüzde 5’ten fazla yükselirken, ADA, XRP ve SOL fiyatlarındaki yükseliş kısıtlı kaldı. Son 2 gündür yatırımcısının yüzünü güldüren altcoinlerin başında BNB yer aldı. 

  Regülasyon kurallarının en katı olduğu ülkelerden biri olan Japonya'da otoritelerin daha sert vergi kuralları getirmeye hazırlandığı ortaya çıktı. Ülkede en çok işlem yapılan coin'lerden biri olan Cardano (ADA) başta olmak üzere, kripto paralardan elde edilen kârlardan dolayı onlarca insanın vergi ödememekle suçlandığı belirtildi. 

  Ripple, sosyal medyada geniş yankı bulan SEC ile devam eden davanın sona erdiğine ilişkin basın bülteninin sahte olduğunu açıkladı. Ripple şirketinden FOX muhabiri Charlie Gasparino’ya yapılan açıklamada, “Basın bülteni sahte. Bizim tarafımızdan gönderilmedi. Kaldırmak için çalışıyoruz.” İfadeleri kullanıldı. 

  1 Ekim Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Boğa rallisini 1 Eylül Cuma gününde de sürdüren altcoin projeleri, yeni aya hızlı bir başlangıç yaptı. En popüler altcoin projelerinin her birinde hızlı yükselişler yaşanması altcoin yatırımcılarını sevindirdi. BNB ve XRP fiyatlarındaki yükseliş yüzde 8 civarında kalırken, günün en çok kazandıran altcoini yüzde 14 yükselen Solana (SOL) oldu. 

  Son birkaç aydır büyük talep gören NFT'lerin Ripple'ın merkeziyetsiz para gönderme protokolü olan XRP Ledger'a geleceği açıklandı. Şirket son açıklamasında XRP ledger üzerinde yaratılacak olan NFT projelerine destek için 250 milyon dolarlık bir fon ayırdığını duyurdu.

  Kripto stratejisti ve trader Scott Melker, dört kripto para biriminin düşüş trendinden çıktığını iddia etti. Melker’e göre Solana, FTX Token, MATIC ve FTM yönü kısa vadede yukarıyı gösterdi. Analistin bu açıklamaları kripto para yatırımcılarını heyecanlandırdı. 

  2 Ekim Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Son 3 gündür yükselen altcoin piyasası hafta sonuna satış baskısı ile girmişti. Ancak bazı altcoinlerde satışlar hız kazanırken bazılarında ise yükseliş trendi devam etti. 2 Ekim Cumartesi gününde BNB ve SOL coin fiyatlarında kademeli yükselişler görüldü. Son dönemde yatırımcılarına kazanç konusunda yetersiz performans gösteren XRP fiyatında ise düşüşler yaşanırken günün en çok kazandıran altcoini yüzde 6 artan ADA oldu. 

  Dogecoin'in (DOGE) yaratıcılarından olan ve 2014'te elindeki tüm coin'lerini sattığı için sürekli olarak pişmanlığını dile getiren Billy Markus yeni açıklamalar yaptı. Ünlü geliştirici, DOGE’nin daha fazla benimsenmesi için bir Ethereum köprüsü ve NFT pazaryerlerinde ödeme seçeneği olarak sunulmaya ihtiyacı olduğunu vurguladı.

  Analistlere göre Bitcoin Cash ve Terra gibi altcoinler, satın alma gücündeki önemli artış nedeniyle canlanma yaşadı. Kripto paralar son dönemde çoğunlukla konsolide olmaktaydı. BCH bir sonraki direncini hedeflerken, LUNA bir ralli yaptı ve son haftaların en yüksek seviyesini kaydetti. 

  3 Ekim Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde kripto para piyasası yeniden toparladı. Basına yansıyan olumlu haberlerin etkisi ile SOL, XRP ve BNB fiyatlarında yüzde 2 oranında artış görüldü. Dünkü hızlı yükselişten sonra 3 Ekim Pazar gününü kayıpla kapatan altcoinlerden biri de ADA olmasıyla dikkat çekti. 

  En iyi dijital varlık yönetim şirketlerinden biri olan Grayscale Cardano ile ilgili derinlemesine bir rapor paylaştı. Grayscale kısa bir süre önce Cardano’nun önemli avantajlarını ve eksikliklerini anlattığı bir rapor yayınladı. Bu raporda, Cardano kurucu ortağı ve CEO’su Charles Hoskinson, “zorlayıcı vizyonu” altcoin için en güçlü yanlarından biri olarak nitelendirildi.

  4 Ekim Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde kripto para piyasasındaki belirsizlikler devam etti. En büyük kripto para birimi BTC fiyatındaki durgunluk altcoinlere de yansıdı. İnişli çıkışlı bir gün geçiren BNB, ADA, XRP, SOL, DOGE ve DOT fiyatlarında kademeli yükselişler meydana geldi. Analistler, altcoinlerde konsolidasyon sürecine girildiğini belirtti. 

  Axie Infinity, oyun çılgınlığını zirveye taşıdı. Yeni metaverse ile AXS yükselişine ara vermeden devam ederken, yatırımcıların dikkatini çekti. Yükselişin ardından toplam 30 milyar dolarlık değere sahip oldu. SOL para birimine rakip olan Axie Infinity’nin nereye gideceği ise merak konusu olmaya devam ediyor.

  Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto olan Ethereum güç kaybetmeye başladı. Ethereum yatırımcıları Solana ve Cardano’ya yönelmeyesiyle dikkat çekti. Yatırımcıların yönelme nedeni paralarını Ethereum’a yatıran yatırımcıların Eylül ayını zorlu geçirmesi oldu.

  5 Ekim Salı Altcoin Borsa Özeti

  Son 7 günlük performansta genel anlamda yükseliş trendleri ile gündeme gelen altcoinler, bu performansı ile yatırımcısını sevindirdi. Ancak 5 Ekim Salı gününde bazı altcoinlerde satışlar hız kazandı. BNB ve XRP fiyatları yüzde 4 civarında artarken, SOL ve ADA coin fiyatlarında kayıp yaşandı.  

  Orta Asya ve Afrika’daki en büyük bankacılık kuruluşu olan QNB, resmi internet sitesinde, Ripple ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Ortaklık kapsamında iki şirket, sınır ötesi bir para transferi platformu oluşturmaya başlayacak. 

  Shiba Inu (SHIB) son 24 saatte yaklaşık yüzde 70 oranında artarak fiyatından bir sıfır attı. SHIB fiyatı, günlük en yüksek seviyesi olan 0,00001500 dolara yükseldi. “Dogecoin katili” olarak görülen SHIB şaka paraların popülerliğin artmasıyla bu yıl önemli çıkış yaptı.

   

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle