Kripto Para

Hindistan’ın yeni kripto yasası yakında meclise geliyor!

  Giderek büyüyen kripto para sektörüne yönelik hükümetlerden gelen yasal düzenlemelerin sayısı da artıyor. Son olarak Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, yeni kripto para yasasının hazırlandığını duyurdu…

  Hindistan, yeni kripto para yasası ile dikkatleri üzerine çekti. Bu hamleyle kripto para sektörünü düzenleyecek regülasyonlar oluşturmaya bir adım daha yaklaşan Hindistan, kripto para basınında gündem oldu. Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Düzenlemesi Yasası 2021’in hazırlandığını duyurdu. 

  Hindistan hükümeti bu yasayı hazırlarken, kripto sektörünün paydaşlarından girdileri ve verileri dikkate alarak sonuca ulaştı. Konu hakkında röportaj veren Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, sıradaki adımın bu yasa tasarısının Kabine’de onaylanması olduğunu açıkladı. Ülkenin kripto para dünyasına yakın zamanda yeni düzenleme unsurlarını da dahil edeceklerini belirtti. 

  19 Temmuz’da Kripto Yasası Tartışılacak

  Sitharaman, 2021 yılında hazırlanan yeni kripto para yasası hakkında şu açıklamayı yaptı: “En azından fintech, deney ve pilot projeler için bir pencere açılacağına dair bir veya iki gösterge olduğunu düşünüyorum. Bakanlar Kurulu bir karar almak zorunda kalacak.” Buna göre Hint milletvekilleri 19 Temmuz tarihinde parlamento oturumu yaparak kripto düzenlemelerinin uygulanmasını tartışacak.

  Yeni tamamlanan bu düzenleme, Hindistan’ın kripto para sektörüne yönelik ilk düzenlemesi değil. Daha önce şubat ve mart aylarında da kripto düzenlemeleri içeren yasa tasarısı meclisin bütçe oturumunda görüşülmüştü. Fakat Covid-19 salgının patlak vermesi, ülke çapında kısıtlamaları beraberinde getirince bu yasa tasarılarının görüşülmesi imkansız hale geldi. 

  Hindistan’ın Kripto Para Düzenlemeleri

  Hindistan’da kripto para kullanımı konusunda yetkililerin ilk tepkileri yasaklamalar üzerineydi. Hindistan Merkez Bankası (RBI), ülkede kripto para kullanım yasağını kaldırmalarına rağmen tüm bankaların kripto para borsası gibi hizmet sunmalarını yasakladı. 

  Bu engellemeler, Hintli kripto para yatırımcılarını durdurmaya yetmedi. Hindistan kripto para pazarı, geçen yıl 200 milyon dolar seviyesinden 40 milyar dolara yükselerek yeni bir rekor kırdı. Polygon (MATIC) ve WazirX isimli kripto para borsaları da Hindistan merkezli olarak faaliyet gösteriyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle