Kripto Para

Hazine Bakanlığından kripto para açıklaması!

  Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan kripto paralar ile alakalı açıklama geldi. Son günlerde hükümet kanalından sık sık dile getirilen kripto paralar konusu su kez bakan yardımcısı Şakir Ercan Gül tarafından dile getirildi.

  Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, Finansın Geleceği Zirvesine katıldı. Katıldığı zirvede konuşan bakan yardımcısı kripto paraların düzenlenmesi ve ülkedeki geleceği hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Gül, şu andan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bir dijital para hazırlığı içerisinde olduğunu ve bu dijital para ile alakalı bir de yasa hazırlığında olduklarını belirtti

  Dijital Para Farklı

  Bakan yardımcısı Gül, hazırlanan dijital paranın hayata geçirilmesi ile ekonominin daha da ciddi derinlik kazanacağını vurgulayarak, bu işlem sırasında kripto paranın yarattığı ve yaratacağı tahribatı da minimize edecek düzenlemeler yapacaklarını açıkladı. Ayrıca bakan yardımcısı Gül, dijital para ve kripto para arasında kavram farkı olduğunu, birbirleri ile karıştırılmaması gerektiğini ifade etti.

  Dijital para ve kripto arasındaki net ayrımı göz ardı etmemek gerektiğini belirten Gül “ Kripto paranın arkasında net bir otorite olmaması nedeni ile dijital para ile kripto para aynı kefeye konulamaz” ifadelerini kullanarak dijital para ve kripto paranın arasındaki farkı kesin ve net bir dille belirtti. 

  “Kripto Paraların Karşılığı Yok”

  Dijital para ile kripto para ayrımını bir şekilde göz önünde bulundurmak zorunda olduklarını belirten Gül açıklamalarına devam etti, “Karşılığı olan, net bit otorite olan parayla, karşılığının ne olduğu bilinmeyen, arkasında kimin olduğu belli olmayan bir parayı aynı kefede değerlendirmemize imkan yok” dedi. 

  Cumhurbaşkanı da Karşı

  Devlet kadrolarından son günlerde artan kripto para açıklamaları ile iç piyasadaki yatırımcının da gözü de bu cepheye çevrildi. Geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mersin’de katıldığı bir organizasyonda, “ Bizim bu kripto para birimlerine açılma gibi bir derdimiz kesinlikle yok. Kripto paralar ile ayrı bir savaşımız var, ayrı bir mücadelemiz var” ifadelerini kullanmıştı. Kripto para yatırımcılarının yasal düzenlemeler ve bu açıklamalar ile beraber ilerleyen günlere nasıl bir tepki vereceği merak konusu olmaya başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle