Kripto Para

SEC Bahamalar’da tutuklanan Sam Bankman-Fried’a dava açtı

  FTX kurucusu Sam Bankman-Fried, tutuklanma şokundan sonra bir de davalık oldu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), FTX eski CEO’su Sam Bankman-Fried’a dava açtığını duyurdu…

  Kripto para basınında en önemli gelişmelerin başında iflas eden FTX borsasının kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried’ın tutuklanması geliyor. Bugün Bahamalar’da bulunan lüks villasına yapılan baskınla tutuklanan Sam Bankman-Fried tüm dikkatleri üzerine çekti. Bahamalar Başbakanı konuyla ilgili açıklamasında SBF’nin talep edilmesi halinde ABD’ye teslim edileceğini söyledi. 

  Sam Bankman-Fried’ın tutukluluk şoku üzerine yaşadığı dava bildirimi, kripto para basınında geniş yankı buldu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’a dava açtığını yayınladığı basın bülteniyle duyurdu. SEC Başkanı Gary Gensler, “Sam Bankman-Fried’in yatırımcılara bunun kriptodaki en güvenli yerlerden biri olduğunu söylerken bir aldatma temeli üzerine kurulu düzen inşa ettiğini iddia ediyoruz” ifadeleriyle sansasyonel bir çıkış yaptı.

  Hisse Senedi Yatırımcılarını Dolandırma Suçu

  SEC’in yaptığı bildirimde, Sam Bankman-Fried’ın borsası FTX’in hisse senedi yatırımcılarını dolandırmak için plan yaptığı suçlaması yer aldı. FTX’in 2019 yılının Mayıs ayından bu yana ABD merkezli 90 yatırımcının yaklaşık 1.1 milyar doları dahil olmak üzere hisse senedi yatırımcılarından 1.8 milyardan fazla para topladığı belirtildi. 

  Kripto para basınında geniş yankı bulan SEC’in basın duyurusunda şu ifadeler öne çıktı: “Bankman-Fried, yatırımcılara yaptığı açıklamalarda FTX’i güvenli bir kripto varlık ticaret platformu olarak tanıttı ve özellikle FTX’in müşteri varlıklarını korumaya yönelik gelişmiş risk önlemlerini öne çıkardı.”

  Diğer Kripto Şirketlerine Açık Uyarı

  SEC Başkanı Gary Gensler, iflas eden FTX borsasının kurucusu SBF üzerinden kripto sektöründeki diğer şirketlere uyarıda bulundu: “Bay Bankman-Fried tarafından işlendiği iddia edilen dolandırıcılık, kripto platformlarına yasalarımıza uymaları gerektiğine dair açık bir çağrıdır. Menkul kıymetler yasalarımıza uymayan platformlar için SEC’in İcra Birimi harekete geçmeye hazır.” Öte yandan SEC, gelecekteki menkul kıymetler yasası ihlallerine karşı ihtiyati tedbir talep etmesiyle de kripto topluluğunda tartışma yarattı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle