Kripto Para

FTX borsası “düzenleyici çerçeve” önerisi yayınladı!

  Kripto para piyasalarına yönelik, şu an herhangi bir ülkede emsal bir düzenleyici çerçeve bulunmuyor. Bu konuda son dönemlerde gözlerin çevrildiği ABD’de, kripto para borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried bir düzenleyici çerçeve önerisi hazırladı. Ünlü CEO, önümüzdeki hafta Kongre’ye önerisini sunacak.

  Kripto para piyasaları dünyanın hemen hemen her yerinde artık yaygın olarak rağbet görüyor. Ancak ülkelerin bu alana ilişkin attıkları adımlar, uyguladıkları yasal yükümlülükler ve yatırımcıları koruyan regülasyonlar arasında henüz diğer ülkeler için emsal bir çerçeveyi benimseyen bulunmuyor. Bu konuda gözlerin çevrildiği ve bir süredir düzenleme konusu ile gündeme gelen ABD’de, konuyu değerlendiren isim kripto para borsası FTX’in genç CEO’su Sam Bankman-Fried oldu. Kripto para düzenleyici çerçevesi önerisi yayımlayan genç CEO, önümüzdeki hafta fikirlerini Kongre’ye sunacak.

  Kongre, Sam Bankman-Fried’ı Dinleyecek

  Kongre, Sam Bankman-Fried’in önerilerini dinleyecek. FTX CEO’su Kongre’ye önerisini sunmadan önce bu çerçeveyi yayınlandı. FTX tarafından yayınlanan düzenlemelerde “görmeyi umdukları” maddeler listelendi. Söz konusu liste, temelde bürokrasiyi ortadan kaldırmayı planlıyor ve listede 10 madde yer alıyor. Ayrıca bu liste “yatırımcılar ve aslında halk için en iyi şekilde sonuçlanacağına” inanılan içeriklerden oluşuyor. Kongre’nin bu öneri sonrası atacağı adım, genel olarak tüm kripto para piyasalarında etkisini gösterebilir.

  ABD’de Şimdilik 2 Düzenleyici Var Gibi Görünüyor

  Bilindiği üzere ABD’de, kripto para alanında tek bir yasal düzenleyici kurum bulunmuyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) kurumları, bu alandaki düzenleyici kurumlar olarak biliniyor. Her ne kadar SEC ticareti yapılabilen ve birçok dijital varlığı da kapsayan menkul kıymetler ile ilgileniyor olsa da CFTC de Bitcoin (BTC) vadeli işlemler gibi türev ürünler ile ilgileniyor. FTX tarafından sunulan öneride de düzenleyici kurumun tek olması gerektiği ifade ediliyor.

  FTX, Düzenleyici Çerçevede Tek Çatı Öneriyor

  Kripto para alanında ABD’de hem SEC hem de CFTC şu an için tam manasıyla olmasa da düzenleyici kurumlar olarak görev sürdürüyor. FTX ise parçalı bir yaklaşımdan uzaklaşılıp, tek bir düzenleyici seçilmesi gerektiğine odaklanıyor. FTX borsasının düzenleyici çerçevesinden önce Coinbase ve Binance borsaları da düzenleyici çerçeve önerilerinde bulunmuştu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle