Kripto Para

Fitch notuna göre stablecoin’ler tehlikeli olabilir!

  Kripto para piyasalarında, çeşitli varlıklar için risk içeren durumlara karşı gelen uyarılar daha önce birçok kez görüldü. Derecelendirme kuruluşu Fitch, bu kez stablecoin’ler konusunda uyardı. Fitch, USDT gibi varlıkların karşılık rezervlerindeki olası risklerin altını çizdi.

  Kripto para piyasaları, birçok kişi tarafından en çok da volatil yapısı nedeniyle eleştiriliyor. Kripto paraların volatil yapıda olmasının, örneğin ticari işlemlerde sorun çıkarabilecek olması, onların bu alanlarda kullanımını nispeten kısıtlıyor. Ancak değeri bir varlığa sabitlenmiş olan kripto varlıklar, bu gibi sorunların önüne geçme konusunda birçok yatırımcı tarafından tercih ediliyor. Ancak derecelendirme kuruluşu Fitch, stablecoin’lerin de olumsuz durumlar oluşturabileceği konusunda uyardı.

  Fitch, stablecoin’lerin karşılık rezervlerindeki olası risklerin altını çizdi. Kuruluş, düzenleyici kuruluşların gereken adımları atması gerektiğini belirtti. Fitch, kredi piyasalarında oluşabilecek bir istikrarsızlığın, küresel ekonomi akışını da ciddi ölçüde olumsuz yönde etkileyeceğini vurguladı. Çeşitli finans kuruluşları, Tether (USDT) gibi varlıkların pazar payını düşürmek adına takas işlemleri yapmak istiyor. Fitch, pazar payını artıran stablecoin’lerin, piyasalarda çeşitli sorunları tetikleyebileceğini dile getirdi.

  Tether Elinde Büyük Bir Güç Bulunduruyor

  Fitch, yayınladığı son notunda stablecoin’lerin yatırımcılarına daha az risk sunduğunu ifade etti. Fakat pazar payını artıracak takas işlemleri, Fitch’e göre sorun oluşturabilir. Örneğin Tether tarafından Mart 2021’de yapılan açıklamaya göre Tether’in rezervlerinin %26,2’lik bölümünü nakit, ters repo, mevduat ve devlet tahvilleri oluşturuyor.

  Fitch’in notunda, 20,3 milyar dolarlık Tether rezervinin yarısının ticari kağıtlarda bulunduğu belirtiliyor. Bu miktar, ABD’deki birçok piyasayı geçiyor. Fitch de bu kadar büyük bir gücün Tether elinde olmasının risk oluşturabileceğini dile getiriyor.

  Fitch’in Notunda Belirttiği Yorumlar

  Konuya ilişkin olarak Fitch notunda yer verilen ifadeler şöyle:

  “USDT ani bir şekilde varlık satışı yapmaya başlarsa ve özellikle CP piyasalarında satış baskısı olduğu bir dönem içinde bunu yaparsa, kısa vadeli kredi piyasalarının istikrarı olumsuz etkilenecektir.”

  Stablecoin’ler yatırımcılar ve ticari işlemler için daha güvenli olarak değerlendiriliyor olsa da bazı kesimler stablecoin’leri sevmiyor. Örneğin kendi dijital parasını çıkarmak isteyen merkez bankaları, stablecoin’leri ciddi rakip ve risk olarak görüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle