Kripto Para

Fed’den olağanüstü toplantı kararı! Tarih belli oldu

  ABD Merkez Bankası (Fed), 10 Şubat tarihinde açıklanan enflasyon verilerinin ardından olağanüstü toplantı kararı aldı. ABD’de enflasyonun 40 yılın zirvesine ulaşmasından sonra kripto para piyasalarında da hareketlilikler başlamıştı. Fed’in acil toplantı kararı sonrasında kripto para piyasalarının nasıl etkileneceği merak ediliyor.

  Bir süredir küresel finansa piyasalarının ve kripto para piyasalarının gözü kulağı ABD’de açıklanacak olan enflasyon verilerindeydi. 10 Şubat Perşembe günü TSİ 16.30 itibariyle ABD’de Ocak ayı enflasyon verileri açıklandı. Gelen açıklamalara göre ABD’de enflasyon, son 40 yılın zirvesi olan %7,5’e yükseldi. Ocak ayında açıklanan Aralık ayı enflasyon verilerinde enflasyon %7 olarak açıklanmıştı. ABD’de enflasyonun zirvesini yenilemesi ile birlikte kripto para piyasaları da hızlı tepki göstererek hareketlenmişti. Gelişmeler sonrasında ABD Merkez Bankası (Fed) olağanüstü toplanma kararı aldı.

  Fed’den Olağanüstü Toplantı Açıklaması

  ABD’de enflasyonun son 40 yılın zirvesi olan %7,5 olarak açıklanması ile birlikte hızla hareketlenen Bitcoin (BTC), ilk olarak aşağı yönlü hareketlerle tepki verdi. Bitcoin açıklama sonrasında 45 bin dolar seviyesinden hızla 43 bin dolar seviyesine geriledi ancak daha sonra BTC kısa süre içinde toparlanarak 45 bin 800 dolar seviyesine kadar yükseldi. Kripto para piyasalarını hareketlendiren bu verilerin açıklanmasından sonra Fed, 11 Şubat tarihinde bir açıklama yaptı ve 14 Şubat Pazartesi günü TSİ 19.30’da olağanüstü bir toplantı gerçekleştireceğini duyurdu.

  BTC’de Sert Hareketlilikler Görülebilir

  Fed’in, bu olağanüstü toplantıda yapacağı açıklamalar kripto para piyasalarını ve kripto para yatırımcılarını da çok yakından ilgilendiriyor. Zira Fed’in bugüne kadar atmış olduğu adımlar ve kararlar, kripto para piyasalarında da fazlasıyla etkisini göstermişti. Bu toplantıdan sonra da piyasalarda benzer hareketliliklerin yaşanacağı tahmin ediliyor. Uzmanlar, bu toplantıdan çıkacak kararlar sonrasında Bitcoin’in sert fiyat hareketleri sergileyebileceğini ifade ediyor.

  Fed Erken Faiz Artışına Gidebilir Mi?

  Fed’in Ocak ayında gerçekleştirdiği olağan toplantısından sonra Bitcoin fiyatında düşüşler yaşanmıştı. Fed, bu toplantıda faizi sabit tutmuştu ve Mart ayında yapılacak olan bir sonraki olağan toplantıda faiz artışına gidileceğinin sinyallerini vermişti. Fed’in faizi arttırması, genel kabul görmüş haliyle doların değer kazanacağı fikrini güçlendiriyor. Ancak Fed’in bu kararını olağanüstü toplantıyla beklenenden yaklaşık 1,5 ay önceye çekmesi durumunda hem geleneksel piyasalarda hem de kripto para piyasalarında ne gibi hareketliliklerin görüleceği konusunda bir belirsizlik oluşturuyor. Yatırımcıların, her türlü fiyat hareketliliğine karşı dikkatli olması gerekiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle