Kripto Para

Nayib Bukele BTC eleştirileriyle karşı karşıya: Başarısız deneme!

  El Salvador’un, Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi ilan etmesinin üzerinden tam 1 yıl geçti. Bitcoin fiyatındaki düşüş ülkenin ana akım medyasında yer almaya devam ederken, ekonomistler ve medya kuruluşları, düşüşlerden yola çıkarak El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin Bitcoin adımını “başarısızlık” olarak yorumladı.

  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, geçtiğimiz yılın Haziran ayı başlarında Kongre’ye Bitcoin (BTC) yasa tasarısını sundu ve tasarı oy çokluğuyla kabul edildi. Ardından Bitcoin yasası, El Salvador’da 7 Eylül 2021’de resmi olarak yürürlüğe girdi. O tarihten bu yana El Salvador’da Bitcoin, yasal para birimi olarak kullanılıyor. Öte yandan El Salvador da bu süreçte Bitcoin kararının arkasında durmaya ve zaman zaman Bitcoin satın almaya devam ediyor. Ancak Bitcoin’deki başarılı adımlarını coşkuyla sosyal medyada paylaşan Bukele’nin, Bitcoin yasasının 1. yıldönümünü sessiz geçirmesi dikkat çekti.

  Bukele’nin BTC Hamlesi “Başarısızlık” Olarak Yorumlanıyor

  Medyada gözler El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin, Bitcoin yasasının yürürlüğe girişinin 1. yıldönümünde yapacağı açıklamalardaydı. Ancak Bukele bu önemli günü es geçti. Medyanın gözünden kaçmayan bu durum sonrasında, El Salvador’da ana akımda yer almaya devam eden Bitcoin fiyatındaki düşüşlerle birlikte Bukele’nin Bitcoin hamlesi, genellikle “başarısızlık” olarak yorumlandı. Ülkede ekonomistler ve medya yorumcuları, söz konusu Bitcoin adımını “Bukele’nin deneme projesi” olarak nitelendirdi.

  “Doğaçlama ve Şeffaf Olmayan Bir Deney”

  El Salvador’un en önemli gazetelerinden biri olan El Diario de Hoy, Bitcoin harcamalarını eleştiren ekonomistlerin yorumlarını ele aldı. Aslında bu eleştiriler, yasanın kabul edildiği ilk günden bu yana Bukele’yi hedef alıyordu. Zira Bukele’nin Bitcoin harcamaları, sadece kendisinin Twitter hesabından yaptığı “coşkulu” paylaşımlarla öğreniliyor. Bu nedenle de eleştirilerin de ardı arkası kesilmiyor. Bir finans uzmanı da Bukele’nin Bitcoin ile ilgili atılımını “Doğaçlama ve şeffaf olmayan bir deney” olarak yorumladı.

  “Bitcoin Yüzünden Emlak Balonu Şişirildi”

  El Salvador medyasının üzerinde durduğu bir diğer konu ise ülkedeki altyapı çalışmaları oldu. Ekonomist Jose Luis Magana, El Salvador’daki inşaat yatırımları için “balon” yorumunda bulundu. Tüm bu eleştiriler, Bitcoin fiyatındaki düşüşlerle daha da yoğun hale geldi. Magana açıklamasında “Ülkedeki emlak balonu giderek şişirildi. Çünkü tüm yıl boyunca Bitcoin bağlantılı birçok emlak projesinin geliştiğini gördük” yorumunda bulundu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle