Kripto Para

BTC vadeli işlem sözleşmelerine alternatif geliyor

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyat hareketine dayalı çalışan vadeli işlem sözleşmelerine alternatif geliştirildi. Kripto para piyasasına farklı bir soluk kazandıracak yeni nesil türev sözleşmeleri şimdiden merak konusu oldu…

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki toparlanma belirtileri hız kazanırken, piyasada işlem yapanları yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. BTC fiyat hareketine dayalı çalışan vadeli işlem sözleşmelerine alternatif geliştirilmesi, kripto para basınında geniş yankı uyandırdı. 

  Bitcoin ağına ait hash oranı ve madencilik zorluğu vadeli işlem sözleşmelerinde kullanılacağı açıklandı. Yeni nesil türev sözleşmelerinde Bitcoin hash oranı verileri baz alınacağı için türev piyasasının dinamikleri değişiklik gösterebilecek. Merkeziyetsiz türev borsası SynFutures tarafından yayınlanan basın bildirisinde bu konunun detaylarına yer verildi.

  Vadeli İşlemler Wrapped Bitcoin ile Yapılacak

  Popüler kripto para borsası, BTC hash oranı ve madencilik zorluğu verileri kullanılarak türev piyasası meydana getireceğini açıkladı. Bu alternatif vadeli işlem piyasasındaki kullanıcılar, Wrapped Bitcoin (WBTC) para birimini kullanacaklar. WBTC sayesinde Bitcoin madencilik zorluğu verileri üzerinden vadeli işlemler piyasasında alım satım süreçleri gerçekleştirilebilecek.

  Kripto para yatırımcılarının yakından bildiği üzere BTC hash oranı, ağ üzerindeki tüm cihazların sahip olduğu toplam matematiksel işlem gücünü temsil ediyor. Merkeziyetsiz türev borsası SynFutures şirketi tarafından yapılan resmi açıklamada, BTC madencilik zorluğunun otomatik ayarlandığı ve bu sayede hash oranının inişli çıkışlı hareket ettiği belirtildi. 

  Merkeziyetsiz Hash Oranı Nasıl Çalışacak?

  SynFutures şirketi, Bitcoin bloklarına ait başlık (header) verilerini doğrulamak ve madencilik zorluğunu belirlemek amacıyla zincir dışı verilere entegre olan Oracle tasarladı. SynFutures kurucu ve CEO'su Rachel Lin, sistem hakkında şu açıklamayı yaptı: “Madencilik donanımlarının ne kadar getiri sağlayacağının anlaşılması için hayati önem taşıyan madencilik zorluğu verilerini baz alan bir türev ürün yok. Hash Rate Vadeli İşlemleri ile madenciler için bu boşluğu dolduruyoruz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle