Kripto Para

Enerji tüketimi nedeniyle BTC yasaklanmalı mı?

  Yakın zamanlarda gerçekleştirilen bir YouGov anketinin sonuçlarına göre Britanyalıların yarısından fazlası, Bitcoin’in (BTC) yasaklanmasının dünyayı daha yeşil bir hale getireceğine inanmıyor. Ankete göre Britanya vatandaşlarının yarısından çoğu, iklim değişikliği ile mücadelede “BTC yasağı” etkisiz bir adım olur.

  Bitcoin (BTC), Nisan ayında 64 bin dolar üzerinde ATH belirledikten sonra, Mayıs ayında beklentilerin tam aksine yaklaşık %50 oranında bir geri çekilme yaşadı. Bununla birlikte 30 bin dolar seviyesine gerileyen BTC, Elon Musk’ın söz konusu dönemde yaptığı açıklamalar ve Çin’den gelen yasaklama haberlerinin etkisi ile bu çöküşü yaşadı. Elon Musk, o dönemde yaptığı açıklamalarında Bitcoin üretiminin, çevre kirliliğine yol açtığını ve bu nedenle de Tesla’nın BTC ödemelerini askıya alacağını duyurmuştu. Bu açıklamalar sonrası piyasaların gündeminde BTC’nin çevre kirliliğine etkileri yer almaya başladı.

  Katılımcıların Yarısından Çoğu BTC Yasaklarını Desteklemiyor

  Aylardır kripto para piyasalarında, Bitcoin üretiminde tüketilen enerjinin, çevreye verdiği zararlar ile ilgili açıklamalar ve tartışmalar gündeme geliyor. Bu konuda birçok bilgi kirliliği bulunuyor ve belirli bölgelerde insanlar, bu konuyla ilgili fikir ayrılıkları yaşayabiliyor. Bunun bir örneği de Britanyalılar üzerinde yapılan bir anketle ortaya çıktı. YouGov tarafından yapılan ankette, katılımcıların %55’i Bitcoin’i yasaklamanın, dünyayı daha yeşil bir hale getirebileceğine inanmadığını belirtti. İklim değişikliği ile mücadelede, katılımcıların çoğuna göre “BTC yasağı” etkisiz bir adım olur.

  BTC Enerji Sorununda FUD Oluşmuştu

  Piyasada geçtiğimiz aylarda büyük bir FUD haline gelen BTC enerji sorunları, söz konusu dönemlerde BTC’deki fiyat düşüşlerini tetiklemişti. Oluşan FUD ortamında ortaya koyulan argümanlarda ise genellikle “Bitcoin’in Filipinler gibi bazı ülkelerin yıllık elektrik tüketiminden fazla elektrik tükettiği” ifadeleri yer alıyordu. Oluşan bu bilgi kirlilikleri sonrası yapılan ankette, Britanyalıların %55’i bu fikre katılmadığını ifade etti.

  Gençler, BTC Yasağına Daha Fazla Karşı Çıkıyor

  Söz konusu ankette katılımcıların yaş gruplarına göre yanıt ağırlıkları da farklılık gösterdi. Örneğin 24 yaşın altındaki katılımcıların sadece %21’lik kısmı BTC yasaklarını destekledi ancak öte yandan 65 yaş üzeri katılımcıların %65’lik fikri bu yasakları desteklediğini belirtti. Ayrıca ankette, yasağı destekleyen katılımcıların çoğunluğunu da erkek katılımcılar oluşturdu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle