Kripto Para

ECB yetkilisi dijital Euro için tarih verdi: 2026’da kullanımda!

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) dijital Euro için geri sayıma başladı! ECB adına dijital Euro ile ilgili açıklamalarda bulunan yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, dijital para birimini yasal hale getirmenin ve P2P ödemelerde kullanımının teşvik edilmesinin 2026 yılına kadar sürebileceğini ifade etti.

  Son dönemdeki piyasa oynaklıkları ve stablecoin’ler hakkında konuşan ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, dijital Euro ile ilgili çalışmalara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Potansiyel olarak P2P (eşler arası) ödeme çözümleri adına geliştirilen dijital Euro için 4 yıl sonrasına tarih verdi.

  Çalışmalar 2026’ye Kadar Sürebilir

  Pazartesi günü İrlanda Ulusal Kolejinde konuşma yapan Panetta, dijital Euro ve kripto oynaklığı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Tam anlamıyla yaygınlaşacak dijital Euro için çalışmaların 2023 yılında başlayabileceğini ifade eden Panetta, “ECB 2023’te Avrupa Birliği üyeleri için dijital bir Euro sağlamaya yönelik çözümlerin geliştirilmesine ve test edilmesine başlayabilir” dedi.

  Test aşaması için üç yıl süre öngören Panetta, “Bu aşama üç yıl sürebilir” ifadelerini kullandı. Dijital Euro için verilen süre zarfında ulaşılması istenen hedef ise dijital para biriminin yasal hale getirildiği ve kişiden kişiye ödeme çözümü olarak benimsendiği bir sistem olarak ifade edildi.

  “Stablecoin’ler Risksiz Değil”

  Panetta, ABD dolarına sabitlenmesine karşın yaşadığı çöküşle bu değerden ayrılan TerraUSD (UST) ve gerileyen BTC gibi önemli konulara değindi. Piyasa oynaklığına değinen ECB yetkilisine göre USDT dahil olmak üzere tüm stablecoin’ler risksiz değil ve kripto para yatırımı halen önemli riskler barındırıyor.

  Kriptoların güvenilirliğinin kamu kontrolü ile mümkün olabileceğini düşünen Panetta, “Kripto varlık pazarındaki son gelişmeler, özel enstrümanların her zaman eşit oranda kamu parasına dönüştürülemediklerinde para olarak hareket edebileceğine inanmanın bir yanılsama olduğunu gösteriyor. Kriptoların güvenilir bir kamu kontrolünden bağımsız para birimi olduğu iddialarına rağmen, güvenilir bir ödeme aracı olarak hareket etmek için çok riskliler. Daha çok spekülatif varlıklar gibi davranırlar ve birden fazla kamu politikası ve finansal istikrar endişesi doğururlar.” dedi.

  Dijital Euro İçin Pek Çok Yetkili 5 Yıla İşaret Ediyor!

  Panetta dijital Euro çalışmaları için önümüzdeki dört yıla işaret ederken, pek çok AB yetkilisinden daha kısa bir süreye işaret etmesi nedeni ile dikkat çekti. AB yetkililerinin önemli bir kısmı dijital avronun lansmanına yönelik politikaların beş yıl içinde gelebileceğini düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle