Kripto Para

Yellen ve Musk “resesyon” diyor! Kriptolar düşecek mi?

  ABD ekonomisinde beklenen resesyona ilişkin yetkili ağızlardan uyarılar devam ediyor! Hazine Bakanı Janet Yellen ile birlikte ünlü milyarder Elon Musk’un ardı ardına resesyon riskine karşı uyarması, Bitcoin ve kripto para yatırımcılarını düşüş konusunda rahatsız etmeye devam ediyor.

  ABD ekonomisinde açıklanan enflasyon ve büyüme verileri sonrası piyasalar resesyon kelimesini ağızlarından çıkarmışlardı. Fakat olumlu gelen verilerin ABD Merkez Bankası (FED) cephesinde faiz artış ihtimali olarak değerlendirilebilecek olması, önümüzdeki çeyrekler için resesyon riskinin yeniden gündeme gelebileceğini gösteriyor. Peki, kripto paralar yeniden mi düşecek?

  Janet Yellen: “Resesyon Riskini Göz Ardı Etmek İstemiyorum”

  ABD ekonomisi açıkladığı GSYH verisi ile ardı ardına iki pozitif büyüme ile 2022 yılını güçlü bir büyüme ile kapattı. Yüzde 2,9 ile beklenti üstü gelen büyüme verisi ve gerileyen işsizlik başvuruları, dünyanın en büyük ekonomisinde işlerin yoluna girdiği şeklinde yorumlanıyor.

  Öte yandan düşen enflasyon halen FED’in hedefinden uzakta ve bu güçlü veriler, uzmanlara göre FED tarafından kaçırılmayacak bir faiz artışı fırsatı! ABD Hazine ve Maliye Bakanı Janet Yellen, 27 Ocak’ta verdiği bir röportajla verileri olumlu karşılarken, resesyon riskine değinmeyi ihmal etmedi. Yellen, “Şu ana kadar gördüğüm verilerden makul ölçüde memnunum, ancak Federal Rezerv ekonomiyi yavaşlattığı için resesyon riskini göz ardı etmek istemiyorum.” ifadeleri ile verileri yorumladı.

  Musk, Tesla Üzerinden “Resesyon” Vurgusu Yaptı!

  SpaceX ve Tesla’nın sahibi Elon Musk da tıpkı Bakan Yellen gibi resesyon ihtimalini masadan kaldırmış değil. FED’in şahin tutumuna karşı pek çok kez “resesyon” sebebi ile uyarılarda bulunan Musk, halen bu riske karşı hazırlık yapmayı uygun görüyor.

  Musk, güçlü bir dördüncü çeyrek bilanço açıklayan Tesla sonrası maliyet düşürme vurgusu yaparken, artan faiz oranlarının şirketleri zor durumda bırakacağını söyledi. Şirketlerin işten çıkarmalara ve maliyet düşürmeye devam edeceklerini söyleyen Musk, bu yolun sonunun resesyon olduğu vurgusunu yaptı.

  Kripto Piyasası Yeniden Mi Düşecek?

  Kripto para piyasaları yeni yıla iyi başladı ve yükseliş yönündeki isteği ile dikkat çekiyor. Fakat kapıda bekleyen resesyon riski, tüm riskli varlıkları olduğu gibi kripto para piyasalarını da tehdit ediyor. Henüz iyi gelen ABD verileri resesyona yönelik riskleri bertaraf etse de FED’den atılacak faiz artışı adımları ile kripto piyasalarının giderek daha fazla köşeye sıkışması bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle