Kripto Para

Coinbase geri kalmadı! NFT için kollar sıvandı!

  Dünyada son sürat artan NFT (non fungible token) ilgisi, dev borsaların da bu alana dahil olma eğilimini hızlandırıyor. FTX.US borsasının ardından şimdi de ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase, NFT platformunu duyurdu.

  Kripto para borsaları Mart 2020’den sonra yavaş bir büyüme eğilimine girdi ve bu büyüme Aralık 2020’de Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolar barajını aşmasıyla birlikte öngörülemez şekilde hızlandı. 2021 yılında artık tüm dünyada ana akım haline gelen kripto para piyasalarının yaygınlaşması ile birlikte NFT (non fungible token) sektörü de devasa büyümeler elde etti. Özellikle görsel sanatlar, müzik, spor, siyaset ve sosyal medya dünyasından ünlü isimlerin NFT sektörüne atışmasıyla birlikte şöhreti artan NFT’ler, son dönemlerde de dev borsaların adım atmaya başladığı bir alan oldu.

  İlk Etapta ETH Tabanlı NFT’ler Olacak

  Dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan ve ABD’nin en büyüğü olan Coinbase borsası, büyüyen NFT sektörüne kayıtsız kalamadı. Borsa, “Coinbase NFT” adıyla kendi NFT pazar yerini resmen açacağını duyurdu. Coinbase borsasından gelen açıklamalara göre Coinbase NFT platformu 2021 yılı sona ermeden önce faaliyete başlayacak. Platformun, ilk etapta Ethereum (ETH) tabanlı NFT’lerin alınıp-satılmasına olanak tanıyacağı açıklandı.

  İsteyen Kullanıcılar Şimdiden Bekleme Listesine Kaydolabiliyor

  Coinbase NFT platformunda ilk olarak ETH tabanlı NFT ürünler için işlemler yapılabilecek. Gelen açıklamalara göre daha sonra platformda diğer blok zincirleri de desteklenecek. Öte yandan kullanıcılar, platformda kendi NFT ürünlerini de basabilecek. Coinbase NFT platformuna erken erişim sağlamak isteyen kullanıcılar, şimdiden bekleme listesine kaydolabiliyor. Coinbase tarafından yapılan açıklamada, NFT işlemlerinin kullanıcılar için her zamankinden daha kolay olacağı vurgulandı.

  Coinbase Tarafından Yapılan Açıklama

  Borsa tarafından atılan NFT platformu adımına ilişkin yapılan açıklamada “Bir NFT oluşturmaya ya da satın almaya çalıştıysanız, muhtemelen kullanıcı deneyiminde eksiklikler görmüşsünüzdür. Coinbase NFT; NFT ürünleri basmayı, satın almayı, sergilemeyi ve keşfetmeyi her zamankinden daha kolay bir hale getirecek.” ifadelerine yer verildi.

  Borsaların NFT Platformu Rekabeti Artıyor

  Dev kripto para borsalarının NFT alanındaki rekabeti de gün geçtikçe kızışıyor. Geçtiğimiz aylarda işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, kendi NFT platformunu kurmuştu. Öte yandan 11 Ekim tarihinde de FTX.US borsası bu yönde bir girişimde bulunmuştu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle