Kripto Para

Çin merkezli kripto para borsalarının hisseleri çakıldı

  Çin kripto para piyasasında deprem üstüne deprem yaşanıyor. Çin merkezli pek çok kripto para borsası ve madencilik şirketi, baskılar karşısında daha fazla duramadı ve ülke dışında hizmet vermeye hazırlanıyor…

  Kripto para basınında yer alan son haberlere göre Çin hükümetinin hat safhaya çıktı. Bu baskıların sonucunda kripto para borsalarına ve halka açık kripto kripto para sektörüne yaptığı baskı şirketlerine bile şok etkisi yaratan durumlara yol açtı. Çin’in ülkedeki kripto madencileri ve işletmeleri üzerindeki baskısı gündemdeki yerini koruyor.

  Kripto para piyasasında yaşanan son düşüşte Çin merkezli kripto para borsalarının yerel Çinli yatırımcılara hizmetlerini kısıtlamaya başlaması etkili olmuştu. Sert bir düzeltme hareketi ile karşılaşan Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para fiyatları, yatırımcıların da tedirginlik yaşamasına yol açtı. 

  Borsa Hisselerinde Düşüşe Neden Oldu

  Houbi ve OKEx gibi Çin merkezli dev kripto para borsalarını hedef alan haberlerin ardından piyasada tedirgin bir süreç başladı. Çin’in önde gelen kripto para borsalarından gelen haberler, Çinli müşterileri için bazı hizmetlerini sınırladıklarını duyurmaları ile dikkat çekti.

  Bu haberlerin basında yer almasının ardından kripto para hizmeti veren şirketlerin borsa hisselerinde de büyük ölçüde düzeltme görüldü. Hong Kong borsasına kayıtlı OKEx ve Huobi borsalarının hisselerinde ciddi oranda gerilemeler yaşandı. Çin’in kripto para birimi düzenleme baskısının kripto piyasası dışında bile geniş kapsamlı sonuçlar yaratmaya devam ettiği görülüyor.

  Çinli Madenciler Yurtdışına Çıkabilir

  Çin kripto para madencilik tesislerinin büyük bir çoğunluğu, artan baskılar sebebi ile faaliyetlerini yurtdışına taşımaya başladı. Çinli kripto para madencileri, yeni hizmet alanı olarak Kuzey Amerika’yı seçti.

  Bilindiği üzere kripto para borsası üzerinde Çin tek başına küresel madencilik faaliyetlerinin yüzde 65’inden fazlasına sahip olmasıyla önemli bir konumda bulunuyor. Çinli madenciler büyük miktarlarda Bitcoin ve Ethereum tutmaları sebebi ile her iki büyük kripto para biriminin fiyatları üzerinde de etkili olabiliyor. Çinli madencilerin faaliyetlerinin Kuzey Amerika’ya taşınmasının sonuçları şimdiden merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle