Kripto Para

Çin’de kripto dolandırıcılığına karşı önlemler sıkılaştırılıyor

  Çin’in en küçük eyaleti olan Hainan’da yetkililer kripto para yatırımcılarını uyardı. Yetkililerin uyarılarının içeriğinde sahte kripto paralar, ICO reklamlarıyla dolandırıcılık gibi konular yer alıyor. Yetkililer bu gibi eylemlere karşı yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini belirtti. Ayrıca yetkililer, bu tür eylemlere karşı önlemlerin sıkılaştırılacağını aktardı.

  Kripto para piyasaları dünya genelinde çok geniş ağlara ulaştıkça yeni sorunlar da ortaya çıkmaya başladı. Öte yandan geçmişten bu yana var olan bazı sorunlarla da daha sık karşılaşılır oldu. Bunlardan biri de kripto paralarla yapılan dolandırıcılıklar. Dünyanın hemen hemen her yerinde kripto paralar üzerinden yatırımcıları dolandırmaya çalışan kötü niyetli kişiler var. Bu nedenle herkesin bu tür faaliyetlere karşı çok dikkatli olması gerekiyor. Çin’in Hainan eyaleti yetkilileri de dolandırıcılık girişimlerine ilişkin kripto para yatırımcılarını uyardı. Yetkililer, bu eylemlere karşı alınan önlemlerin sıkılaştırılacağını duyurdu.

  Ortak Bildiri Yayınlayan Resmi Kurumlar

  Çin’in Hainan eyaletinde 6 kurum, kripto paraların yasadışı faaliyetlerde kullanımına ilişkin ortak bir bildiri yayınladı. Ortak bildiri yayınlayan resmi kurumlar şunlar:

  • Hainan Yerel Finansal Gözetim Bürosu
  • Çin Merkez Bankası Haikou Şubesi
  • Hainan Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Bürosu
  • Hainan Siber İşlemler Komisyon Bürosu
  • Hainan Bölge Kamu Güvenliği Departmanı
  • Hainan Bölge Piyasa Denetleme İdaresi

  Yayınlanan ortak bildiride yasadışı yollarla kripto para üretimi yapan, üretilen bu kripto paralar üzerinden finansal işlemler yapan kuruluş ve şahıslara karşı alınan önlemlerin sıkılaştırılacağı aktarıldı. Geçtiğimiz ay Çin’de 3 ayrı dernek, yasadışı kripto para faaliyetleri ile mücadele edeceğini bildirmişti. Bu bildirinin ardından Çin Devlet Konseyi de aynı konuya ilişkin bir açıklamada bulunmuştu.

  Bankalar ve Finansal Kuruluşlara Yasaklar Hatırlatıldı

  3 Haziran günü yayınlanan ortak bildiride bankalara ve finansal kuruluşlara ayrıca bazı hatırlatmalar da yapıldı. Bildiride banka ve finansal kuruluşların kripto paralar ile clearing, trading ve mutabakat gibi hizmetler veremeyeceğinin altı çizildi. Söz konusu yasaklar, 2013 yılında alınan yasaklama kararını yineliyor.

  Bildiride ayrıca kripto para yatırımcıları özellikle “para kazanma garantisi vaat eden” projelere karşı uyardı. Bildiride, bu tür dolandırıcıların çeşitli “umut vaat eden sloganlar” ile yatırımcıları kandırmaya çalışabilecekleri vurgulandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle