Kripto Para

Buterin “milyarder” unvanını kaybetti

  Kripto para piyasalarında 19 Mayıs tarihinde gelen sert değer kayıpları, 20 Mayıs tarihinde yerini toparlanma hareketliliklerine bırakmıştı. Ancak 21 Mayıs tarihinde Çin’de yaşanan gelişmelere bağlı olarak piyasada yeni bir düşüş yaşandı. Bu düşüş ile birlikte Ethereum (ETH) kurucu ortaklarından Vitalik Buterin de “milyarder” olma özelliğini kaybetti.

  Kripto para piyasaları 12-19 Mayıs tarihleri arasında kademli düşüşler yaşamıştı. 19 Mayıs tarihinde ise bu kademeli düşüşler yerini ani ve sert değer kayıplarına bıraktı. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın yapmış olduğu açıklamalar, Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin’in satışları ve Çin’den peş peşe gelen “yasaklama” haberleri piyasadaki düşüşleri tetikleyen gelişmeler arasında gösteriliyor. Yaşanan sert düşüşler, kripto para piyasasının değerinin yaklaşık 1 trilyon dolarlık küçülmesine yol açtı ve küçülmenin nerelere kadar devam edeceği hala bilinmiyor.

  Düşüş Eğiliminde Neler Etkili Oldu?

  Elon Musk, Twitter üzerinden Bitcoin (BTC) ile ilgili olumsuz açıklamalarda bulundu. Vitalik Buterin ise köpek temalı kripto paralarını sattı. Ardından Çin’den kripto paraların yasaklanacağı söylentileri gündeme geldi. Bu gelişmeler ile Bitcoin 55 bin dolardan başladığı düşüşlerde 30 bin dolara kadar geriledi. Buradan sonra yeniden yükselerek 40 bin dolara dayanan BTC, 42 bin doları test edecekken Çin’den gelen yeni haberle yeniden çakıldı.

  Çin’den Gelen Madencilik Regülasyon Haberi Çakılmaya Yol Açtı

  Çin’de, Çin Başbakan Yardımcısı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen bir konseyde dile getirilen açıklamalar, kripto para piyasalarında bir anda panik satışlarının başlamasına yol açtı. Çin’in kripto para madencilerine yönelik regülasyon çalışmalarına ağırlık vereceği haberinin ardından Bitcoin tekrar hızla 35 bin dolar seviyesine çekildi. Bu çekilme esnasında birçok bireysel yatırımcı zararına satış yapmak durumunda kaldı. Ancak bu geri çekilmelerde tek zarar gören kesim bireysel yatırımcılar olmadı.

  Bu Kayıp Buterin’i Şaşırtmamış Olabilir

  Geçtiğimiz haftalarda Ethereum’un 3 bin 300 dolar seviyesinin üzerine çıkması ile “milyarder” olan Vitalik Buterin artık bu unvanın sahibi değil. Ethereum her ne kadar 12 Mayıs’ta 4 bin 362 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırarak Buterin’in servetini katlamış olsa da piyasadaki panik satışları Ethereum’un tekrar 2 bin 300 dolara gerilemesine neden oldu. Buterin kısa süre önce sektörün bu kadar hızlı büyümesinin makul olmadığını ve sektörün balon aşamasında olduğunu söylemişti. Yani Buterin’in milyarder unvanını kaybetmesi, kendisinin zaten beklediği bir durum olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle