Kripto Para

Bunu bizzat eski Başkanı söyledi: ABD Doları çöktü!

  ABD Dolarının çöktüğüne yönelik özellikle Zengin Baba Yoksul Baba kitabının yazarı Robert Kiyosaki’nin açıklamaları piyasaları tedirgin etmişti. Bu kez ABD Başkanlığı yapmış bir isimden gelen bu açıklama, Bitcoin satın alım vaktinin geldiğine işaret ediyor olabilir!

  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) eski başkanı Donald Trump, rezerv para birimi hakkında yaptığı açıklama ile gündeme bomba gibi düştü! Mahkemeye çıkarıldıktan sonraki halka açık ilk konuşmasında ABD Doları’nın çökmekte olduğunu söyleyen Trump, Bitcoin (BTC) yatırımcılarını haklı çıkarmış olabilir.

  “Para Birimimiz Çöküyor”

  Tutuklanan ilk ABD eski başkanı olan Donald Trump, çıkarıldığı mahkemede halka açık ifade verdi. İfadelerinde Biden yönetimine yüklenen Trump, ABD Doları’nın eriyen alım gücü nedeniyle sert sözler sarf etti. ABD Doları’nın rezerv para statüsünü kaybetme riski olduğunu savunan Trump, “Para birimimiz çöküyor ve yakında artık dünya standardı olmayacak. Bu açıkçası 200 yıldaki en büyük yenilgimiz olacak.” ifadelerini kullandı.

  Doların uluslararası standartlarının zayıfladığını savunan Trump, bu yaşananlardan dolayı Biden yönetimini suçladı. Dolar hakkında şok eden gerçeği haykıran Trump ayrıca 34 ağır suçlamada suçsuz olduğunu iddia etti.

  Trump’un Açıklamaları Neden Önemli?

  Donald Trump, ABD eski başkanı olması yanında bir süredir pek çok ekonomistin dikkat çektiği bir noktayı halka açık savunmasında haykırarak dikkat çekti. ABD Dolarının tahtının sarsıldığını iddia eden Trump, bu durumun ülkeyi süper güç konumundan uzaklaştıracağını savundu.

  ABD Doları, rezerv para statüsüne sahiptir. ABD ekonomisinin büyüklüğü ve istikrarı nedeniyle önemli olan ABD Doları, özellikle Covid-19 salgını ardından güvenli liman olma statüsünü kaybetme tehdidi altındaydı. ABD ekonomisinin de en büyük gücü olan ABD Doları’nın tahtını kaybetmesi ise ülke ekonomisinin istikrarı ve mali dengesi açısından önemli ve telafisi zor sorunlara yol açabilir. 

  Bitcoin Satın Alma Zamanı Mı?

  Trump’un da doların çöktüğüne yönelik açıklamalarını değerlendiren Lyn Alden Investment Strategy’den Lyn Alden, “Bitcoin’i tutmak için iyi bir zaman olabilir” dedi. Stratejist açıklamasının devamında, “Ona maruz kalmak isteyenler için gerçek Bitcoin’i tutmanızı ve ona nasıl kendi kendine velayet edeceğini öğrenmenizi tavsiye ederim” ifadelerini kullanarak BTC’nin güvenli liman olabileceği imasında bulundu.

  Bankacılık krizi ve kur savaşlarının gölgesinde BTC, yatırımcılar için iyi bir güvenli liman olarak öne çıkıyor. ABD Doları’na karşı birleşen cephe düşünüldüğünde, BTC bu süreçte iyi bir alternatif olabilir. Zira 2008 bankacılık krizi sonrası doğan Bitcoin, bu yeni sınavı da atlatırsa hayal edildiği şekilde geleceğin parası olabilir ve 69 bin dolarlık zirveye göre şu anda BTC oldukça iskontolu bir fiyattan işlem görüyor!

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle